آشنایی با حقوق شهروندی

زهرا ساکی
رایگان

منشور حقوق شهروندی لیستی از مهم‌ترین حقوق شهروندان یک کشور است. تاریخچه نخستین منشور حقوق شهروندی به ایران باستان و امپراطوری کوروش باز می‌گردد. کوروش کبیر این اساس نامه را ۵۳۸ سال قبل از میلاد مسیح و در زمان فتح بابل صادر و آن را روی یک استوانه گلی که امروزه آن را به عنوان منشور کوروش می‌شناسیم حک کرد. 

پس از آن در قرن ۱۷ میلادی بریتانیا که حدود یک قرن در جنگ داخلی بود منشور حقوق شهروندی خود را با نام ماگنا کارتا تصویب و ثبت کرد. کشور بعدی ایالت متحده بود که ۱۵ سال بعد از برتانیا منشور حقوق شهروندی خود را بر پایه ماگنا کارتا تنظیم نمود. 

در ایران و در سال ۱۳۹۵ منشور حقوق شهروندی جدید توسط رئیس جمهور وقت حسن روحانی امضا و به مردم ابلاغ شد. این منشور که ۲۲ سر فصل دارد و به سه زبان ارائه شده است، بیانگر حقوق شهروندان ایرانی و قانون اجرایی کشور است. 

حالا نهاد ریاست جمهوری، با ارائه این مطالب در قالب یک اپلیکیشن مطالعه و استفاده از آن را آسان‌تر کرده است. در ادامه با پانوشت همراه باشید تا محیط برنامه را بررسی کنیم.

پس از نصب و اجرای برنامه، برای شروع باید یکی از ۳ زبان فارسی، انگلیسی و عربی را انتخاب کنید. در فهرست برنامه همه ۲۲ سر فصل منشور به ترتیب قرار گرفته‌اند و شما با انتخاب هرکدام به متن کامل آن دسترسی پیدا می‌کنید. 

برنامه از رابط کاربری قوی و گرافیک زیبایی برخوردار است و که مطالعه آن را بسیار آسان ترمی‌کند. با این حال در قسمت تنظیمات می‌توانید اندازه فونت را تغییر دهید. همچنین اگر بخواهید برنامه را به زبان دیگری هم مطالعه کنید، می‌توانید از قسمت تنظیمات آن را انتخاب کنید. 

دانستن این مطالب و آگاه بودن به حقوق برای هر کس ضروری است، زیرا با دانستن آن می‌توانید راحت‌تر از خود دفاع کنید و اجازه ندهید که کسی به حقوق شما تجاوز کند. مطالعه این منشور به صورت اپلیکیشن این امکان را به شما می‌دهد که همیشه آن را همراه خود داشته باشید و در هر جا که نیاز بود یا هر وقت که زمان خالی داشتید آن را مطالعه کنید.

نقاط قوت:

• پشتیبانی برنامه از ۳ زبان مختلف

• رابط کاربری خوب

نقاط ضعف:

• امکان کپی کردن یا اشتراک گذاری متن‌ها وجود ندارد

کافه‌بازار گوگل‌پلی
  • آشنایی با حقوق شهروندی
  • آشنایی با حقوق شهروندی
  • آشنایی با حقوق شهروندی
  • آشنایی با حقوق شهروندی
شرکت : نهاد ریاست جمهوری
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط