آی گپ، ابر قدرت ایرانی

آذین بکتاش
رایگان

ادر این چند سال اخیر که با گسترش تکنولوژی روابط کاربران مختلف در سراسر دنیا به یک دیگر نزدیک شده شاهد توسعه اپلیکیشن‌های پیام‌رسان خارجی بودیم که سرو صدای زیادی را به پا کردند و کاربران میلیونی زیادی را به خود اختصاص دادند.
این اپلیکیشن‌ها که طرفدار‌های زیادی‌ هم داردند از حد و مرز جغرافیایی خود فراتر رفتند و وارد فرهنگ جوامع مختلف شده‌اند، به طوری که همه‌مان افراد زیادی را می‌شناسیم که یک اکانت Whatsapp یاTelegram داشته باشند.
در این میان به نظر می‌رسد که بعد از این همه چت کردن با یک اپلیکیشن خارجی دیگر وقتش رسیده که یک اپلیکیشن ایرانی هم امتحان کنیم؛ آی‌گپ یک پیام‌رسان رایگان و کراس پلتفرم می‌باشد که ۳ سالی می‌شود وارد بازار داغ این روز‌های اپلیکیشن‌های ایرانی آن هم از نوع پیام رسان‌ها شده است.
«آی‌گپ» که توسط شرکت «روی خط مدیا توسعه» داده شده است با بسیاری از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ایرانی تفاوت داشته و از تغییرات زیادی رونمایی کرده است که برخی از آن‌ها چه در حال حاضر و چه در بروزرسانی‌های بعدی این اپلیکیشن پتانسیل پیشی گرفتن از نمونه‌های خارجی مانند تلگرام و واتس‌اپ را دارد.
در ادامه به نقد و بررسی دقیق‌تر و جزئیات این اپلیکیشن می‌پردازیم، با پانوشت همراه باشید.برای استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان اولین موردی که برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است بحث امنیت و اعتماد است، به همین دلیل کاربران ایرانی به سمت نمونه‌های خارجی می‌روند.
آی‌گپ از نظر امنیت از الگوریتم‌های استاندارد و روز دنیا استفاده کرده و از امنیت  بسیار بالایی برخوردار است؛ در این نرم‌افزار از الگوریتم‌های رمزگذاری AES 256 , RSA 2048 استفاده شده است؛ در سیستم آی‌گپ از نظر امنیت از تکنولوژی encrypt هم استفادهد شده است و از تکنیک‌های Serialize بهره گرفته شده که نمونه آن را در هیچ اپلیکیشن پیام رسان ایرانی مشاهده نکردیم.
آی‌گپ به نظر کمی از شکل و شمایل تلگرام استفاده کرده و UI شبیه به آن دارد، یکی از ویژگی‌های این اپلیکیشن امکان ارسال فایل با سرعت بالا است و به شما این اجازه را می‌دهد تا اگر یک فایل با حجم بالایی را برای فردی ارسال کردید و در حین فرستادن آن پشیمان شدید، دیگر نیازی به ارسال دوباره وجود ندارد و تنها لازم است تا مابقی فایلی را که نفرستاده‌اید را ارسال کنید.
همچنین اگر فرد دیگری بخواهد برای مخاطب خود فایلی را ارسال کند و آن فایل قبلا توسط کاربر دیگری ارسال شده باشد به دلیل این که آن فایل داخل سرور‌های آی‌گپ ذخیره شده است دیگر نیازی به آپلود کردن فایل وجود ندارد و سرور‌های آی‌گپ آن فایل را برای مخاطب ارسال خواهند کرد، حتی اگر اسم فایل عوض شده باشد.
بسیاری از پیام‌رسان‌های موجود در بازار علی‌رقم قابلیت  ها منحصر به فردشان امکان تایپ کردن و ادامه دادن تایپ از Session دیگری را ندارند، به این صورت که می‌توانید به تایپ کردن وو چت با دوستانتان بپردازید و ما‌بقی آن را از دیوایس دیگری مانند تبلتتان ادامه دهید.
ویژگی که این اپلیکیشن دارد سرعت بالای آن است و بسیار مفید و کارآمد در این زمینه عمل کرده است.
با دریافت و نصب این اپلیکیشن از یکی از مارکت‌های معتبر چه برای دیوایس‌های اندرویدی و چه دیوایس‌های مبتنی بر سیستم‌عامل‌های iOS ابتدا باید بوسیله شماره خود یک حساب کاربری ایجاد کنید تا با استفاده از آن بتوانید داخل برنامه شوید.
نحوه دریافت Username‌ هم در این نرم‌افزار به این صورت است که ابتدا یک نام را برای خود انتخاب می‌کنید؛ این مرحله اول است، شما در مرحله دوم تصمیم به عوض کردن Username  قبلی خود می‌گیرید و نام آن را دوباره عوض می‌کنید؛ باید بدانید که در در این مرحله به مد زمان یک ساعت قادر به تعوض نام خود برای بار سوم نخواهید  بود و Username قبلی شما به مدت زمان همان یک ساعت برای شما نگه‌ داشته می‌شود و بعد از آن افراد دیگر می‌توانند از آن استفاده کنند و آن را به خود اختصاص دهند.
با نصب و ورود به برنامه با فضایی شبیه به فضای کار تلگرام مواجه خواهید شد.
در صفحه اصلی این برنامه با فیلدهایی از جمله:  تماس‌ها، کانال‌ها، چت‌ها و گروه ها برخورد خواهید کرد و جالب است بدانید که در این پیام‌رسان ملی و ایرانی خبری از استیکر‌ها و بات‌ها نیست و مدیران آن‌هم تصمیمی برای توسعه این آیتم‌ها ندارند.
در بخش منوی این برنامه می‌توانید به مدیریت صفحه شخصی خود بپردازید و به مخاطب‌ها و ... دسترسی داشته باشید.

نقاط قوت:
۱. سرعت بالا
۲. الگوریتم‌های امنیتی قابل اعتماد
۳. توسعه به صورت کراس پلتفرم
۴. عدم  نیاز به آپلود مجدد فایل

نقاط ضعف:
۱. در نسخه وب به زبان فارسی آواتار‌ها به درستی نمایش داده نمی‌شوند
۲. عدم بهره‌گیری از بات و استیکر
۳. UI اپلیکیشن در برخی از دیوایس‌های اندرویدی به درستی نمایش داده نمی‌شود

در نهایت این اپلیکیشن که برای دیوایس‌های اندروید و iOS توسعه داده شده است چیز حدود ۱۰ هزار کاربر فعال را از آن خود کرده و حدود ۳۱ مگابایت از حجم دیواستان را به خود اختصاص خواهد داد.

اپ‌استور کافه‌بازار گوگل‌پلی مایکت
  • آی گپ، ابر قدرت ایرانی
  • آی گپ، ابر قدرت ایرانی
  • آی گپ، ابر قدرت ایرانی
  • آی گپ، ابر قدرت ایرانی
شرکت : روی خط مدیا
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط