داروخانه فارسی، داروخانه همراه شما

زهرا ساکی
رایگان

مصرف خودسرانه دارو، یکی از معضلات دنیای امروز است که می‌تواند سلامت فرد را به خطر بیاندازد. با وجود هشدار‌های مکرر سازمان‌های بهداشت این فرهنگ سازی هنوز به ثمر ننشسته است و سالانه افراد زیادی به خاطر مقاوت نشان دادن بدن نسبت به آنتی بیوتیک‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

متاسفانه ایران نیز از کشور‌هایی است که خود درمانی و مصرف دارو بدون تجویز پزشک بسیار شیوع پیدا کرده و در رتبه بندی‌های جهانی در رده‌های اول قرار داریم. طبق آمار منتشر شده، هر ایرانی در یک سال به طور میانگین ۳۴۰ عدد دارو مصرف می‌کند که بین ۱۰ تا ۵۱ درصد از این دارو‌ها بدون مشورت پزشک و خودسرانه مصرف می‌شوند؛ در صورتی که سایر کشور ها این آمار فقط ۲ تا ۳ درصد است.

داروخانه فارسی، داروخانه همراه شمایکی از دلایل این معضل، نداشتن اطلاعات کافی در مورد دارو‌ها و شیوه مصرف آن‌ها است. مصرف دارو بدون مشورت پزشک در هر صورت توصیه نمی‌شود و می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد، اما داشتن اطلاعات در مورد دارو‌هایی که ممکن نیاز فوری به مصرف آن‌ها پیدا کنیم( مانند مسکن‌ها) می‌تواند بسیار مفید باشد. 

همچنین حتی اگر دارو توسط پزشک تجویز شده باشد، استفاده از هر دارو باید و نباید و نکته‌هایی دارد که در حین مصرف باید آن‌ها را در نظر بگیریم؛ مواردی مانند تداخل‌های دارویی، عوارض جانبی، پرهیز‌های غذایی و... 

کتاب‌ها و سایت‌های مختلفی در ضمینه پزشکی وجود دارند که منابع خوبی هستند و می‌توانید اطلاعات زیادی از آن‌ها دریافت کنید. اما امروزه اقبال به اپلیکیشن‌ها بیشتر از هر نوع منبع دیگری است و تقریبا برای هر نیاز و کاربرد یک برنامه موبایلی ایجاد شده است. برنامه‌ای که امروز به شما معرفی می‌کنیم یک منبع تخصصی برای شناخت دارو‌های مختلف است. در ادامه با هم برنامه را بررسی می‌کنیم. 

درفهرست این برنامه لیستی از حدود ۵۰۰ دارو مشاهد می‌شود؛ این لیست شامل همه نوع دارو اعم از قرص‌ها، سرم‌ها و... می‌شود. در هر بخش، پس از عنوان اصلی و لاتین دارو، موارد مصرف و عوارض جانبی آن، به تفکیک( در صورتی که عوارض آن زیاد باشد) سیستم و اندام‌های مختلف بدن ذکر شده است. در ادامه موارد منع مصرف دارو و سایر احتیاط‌ و توصیه‌های لازم درحین مصرف آن داده شده است.

پزشکان معمولا اطلاعاتی بیشتر از نحوه و مقدار مصرف دارو در اختیار شما قرار نمی‌دهند و برای شناخت بیشتر آن‌ها، خودتان باید به جستجو بپردازید. حالا با این اپلیکیشن یک منبع بسیارخوب و کاربری برای همه دارو‌های تخصصی و عمومی در اختیار دارید و می‌توانید با خیال آسوده تر مصرف آن‌ها را کنترل کنید. 

از امکانات برنامه می‌توان به قابلیت جستجو در عناوین و همینطوراشتراک گذاری مطالب اشاره کرد. این برنامه فقط جهت تکمیل اطلاعات و شناخت بیشتر دارو‌ها کاربرد دارد و استفاده از آن برای خود درمانی و مصرف داروی بدون مراجعه به پزشک هرگز توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند  سلامت شما را به خطر بیندازد.

نقاط قوت:

• امکان تغییر فونت و رنگ آن

• امکان ایجاد لیست علاقمندی

نقاط ضعف:

• دارو‌های زیادی را شامل نمی‌شود و نیاز به تکمیل شدن دارد

کافه‌بازار
  • داروخانه فارسی، داروخانه همراه شما
  • داروخانه فارسی، داروخانه همراه شما
  • داروخانه فارسی، داروخانه همراه شما
  • داروخانه فارسی، داروخانه همراه شما
شرکت : محسن پیربانی
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط