نقد و بررسی اپلیکیشن مسیریابی «نشان»

رایگان

این روزها دیگر کسی وجود ندارد که اصطلاحاً همه‌جا را بلد باشد. البته لزومی هم ندارد وقتی که ابزارهای مسیریابی بیش‌تر از همیشه در دسترس هستند. اگر همه‌ی معابر را هم بشناسید، آگاهی از وضعیت لحظه‌ای ترافیک نیاز به ابزار دارد. چنین ابزارهایی به‌ویژه برای رانندگان بسیار مفید هستند.

اپلیکیشن مسیریاب «نشان» یکی از بهترین مسیریاب‌هایی است که برای ایرانیان قابل استفاده است. ما این اپ اندرویدی را روی گوشی نصب کردیم. با ما همراه باشید تا تجربه‌ی ما را از کار با این اپ به شما منتقل کنیم.

 

طراحی و ظاهر

رابط کاربری این نرم‌افزار بسیار مشابه نمونه‌های خارجی و به‌طور خاص «ویز» (waze) است. می‌توان نتیجه گرفت که این اپلیکیشن، هنگام رانندگی بیشتر از همیشه به کار می‌آید.

امکان مشاهده‌ی نقشه در دو حالت تاریک و روشن برای شب و روز مهیا است. عوارض محیط نمایش سه‌بعدی خوبی در برنامه دارند که این به بهبود تجربه‌ی کاربری کمک می‌کند. سرعت لحظه‌ای حرکت در گوشه‌ی نقشه نشان داده می‌شود. در مسیر حرکت، ترافیک، دوربین‌ها، خطرات و تصادف‌ها با علامت مخصوص مشخص می‌شود. در هر جایی از مسیر حرکت، کاربر می‌تواند گزارش این وقایع را به اپلیکیشن بدهد.

نام معابر فارسی است. این نرم‌افزار کامل‌ترین نقشه‌ی معابر با نام فارسی را دارد. با انتخاب مقصد، می‌توانید مسیرهای مختلف رسیدن به مقصد را ببینید و مسیر دلخواه را انتخاب کنید. در حالت پیش‌فرض سریع‌ترین مسیر به‌طور خودکار انتخاب می‌شود. محدوده‌ی طرح ترافیک و طرح زوج و فرد هم مشخص شده است.

 

تجربه‌ی کاربری

با انتخاب مقصد می‌توانید خیلی سریع سفر خود را آغاز کنید. مسیریاب «نشان» مقصد شما را با جستجو هم پیدا می‌کند. مکان‌هایی را که بیشتر اوقات مقصد سفر شما هستند می‌توانید ذخیره کنید تا دسترسی به آن‌ها آسان‌تر باشد. لیستی از مسیرهایی که اخیراً طی کرده‌اید هم در هر لحظه قابل دسترسی است. می‌توانید در نزدیکی مقصد، پارکینگ، جایگاه سوخت و مراکز خدماتی را پیدا کنید. نگران پیدا کردن مقصد نباشید، بهترین مسیر به تمام مقصدها به شما «نشان» داده می‌شود.

دوربین‌های کنترل سرعت و دوربین‌های چراغ راهنمایی روی مسیر مشخص می‌شود. محدوده‌ی طرح ترافیک و طرح زوج و فرد هم روی نقشه پیدا است. هنگام مسیریابی می‌توان انتخاب کرد که مسیر پیشنهادی از خارج از محدوده‌ی طرح ترافیک و طرح زوج و فرد باشد. اگر مقصد انتخابی داخل هرکدام از طرح‌ها باشد پیش از شروع حرکت به کاربر اطلاع داده می‌شود. طبیعی است که اگر مقصد داخل طرح باشد مسیریابی از خارج از محدوده امکان ندارد و این قابلیت در گزینه‌ها غیرفعال می‌شود.

سرعت حرکت در هر لحظه در گوشه‌ی نقشه قابل مشاهده است. در پایین نقشه هم فاصله تا مقصد و زمان تقریبی رسیدن مشخص می‌شود. اگر تغییری در وضعیت مسیر اتفاق بیفتد، زمان رسیدن به‌طور خودکار آپدیت می‌شود. مسیرهای جایگزین هم مورد بررسی قرار می‌گیرند و اگر مسیر سریع‌تری موجود باشد به کاربر پیشنهاد می‌شود. برنامه هنگام فعال بودن مسیریابی از خاموش شدن خودکار صفحه جلوگیری می‌کند.

راهنمای صوتی مسیر در این نرم‌فزار از نقاط قوت آن است. البته در صورت عدم تمایل می‌توان راهنمای صوتی را غیرفعال کرد. به انتخاب کاربر، گوینده می‌تواند زن یا مرد باشد. هر دو این گویش‌ها خوب و روان هستند. راهنمای صوتی در نقاط لازم در طول مسیر شما را راهنمایی می‌کند که توجه شما بیشتر بر عوامل محیط متمرکز باشد و حواستان پرت نشود.

نسخه‌ی جدید این نرم‌افزار به‌تازگی منتشر شده است که پیشرفت‌های خوبی را در آن شاهد بودیم. امید است تیم خوب «نشان» با به‌روزرسانی مداوم اپلیکیشن، آن‌را هر بار بهتر کند و کاربران با ارسال گزارش‌های عوارض مسیر و اصلاح نقشه به این تیم کمک کنند. چرا که بیشترین اصلاحات روی نقشه و بهتر شدن مداوم نرم‌افزار با کمک کاربران انجام می‌شود.

جدیدترین نسخه‌ی اپلیکیشن را می‌توانید از http://neshan.org هم تهیه کنید.

 

نقاط قوت

رابط کاربری آشنا.

کامل‌ترین نقشه‌ی شهرها و جاده‌های ایران با نام معابر فارسی.

نمایش سرعت لحظه‌ای حرکت.

نمایش ترافیک، دوربین‌ها، پلیس، خطرات و حوادث در طول مسیر.

مشخص بودن محدوده‌ی طرح ترافیک و طرح زوج و فرد با امکان مسیریابی از خارج از محدوده.

امکان پیدا کردن پارکینگ، جایگاه سوخت، دستگاه خودپرداز و مکان‌های تفریحی.

امکان ثبت و ذخیره‌ی نقاط شخصی.

 

نقاط ضعف

عوامل (دوربین‌ها، خطرات و تصادف‌ها) خارج از مسیر حرکت در دسترس نیست.

دوربین‌های طرح ترافیک و طرح زوج و فرد علامت‌گذاری نشده است.

کافه‌بازار گوگل‌پلی
 • نقد وبررسی اپلیکیشن مسیریابی «نشان»
 • نقد وبررسی اپلیکیشن مسیریابی «نشان»
 • نقد وبررسی اپلیکیشن مسیریابی «نشان»
 • نقد وبررسی اپلیکیشن مسیریابی «نشان»
شرکت : سازه‌های اطلاعاتی راژمان

نظرات

 • عکس کاربر
  حسین (تایید نشده) / ۱۱ مارس ۲۰۱۸ پاسخ

  ممنون از معرفی این اپلیکیشن! خیلی به درد بخوری هستش، مخصوصن داشتن طرح ترافیک و سخن گوی فارسی!

 • عکس کاربر
  محمد امین (تایید نشده) / ۱۱ مارس ۲۰۱۸ پاسخ

  من از این مسیریاب استفاده کردم. خیلی به دردم خورد مخصوصا تو تهران باید بیشتر روش کار کنن ولی در همین حدم خوبه

 • چت
  نظر بدهید
  CAPTCHA
  حروف در کادر را تایپ کنید
  Image CAPTCHA
  Enter the characters shown in the image.‎

  معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط