نقد و بررسی بازی مزرعه شمالی

بهرام یوسفی
رایگان

شاید با دیدن عکس‌های این بازی به نتیجه برسید که با عنوانی شبیه به Hey Day یا هر بازی دیگر مزرعه داری مواجهید، اما "مزرعه شمالی" یک بازی کاملا ایرانی همراه المان‌هایی منحصر به فرد و با کیفیت است که شما را غرق در محیطی زیبا می‌کند.

در بدو ورود به بازی، داستان این عنوان با صحنه‌های نقاشی شده و دیالوگ‌هایی که به سبک بازی‌های ژاپنی در بالن روایت می‌شود.داستانی ساده که نکات آموزنده‌ای در دل خود دارد و به همذات‌پنداری با بازی کمک شایانی می‌کند. 

از مهم‌ترین نکات بخش داستانی، شخصیت‌پردازی بسیار خوب "مزرعه شمالی" به حساب می‌آید. تنوع کاراکترها و عمقی که برای هر کدام در نظر گرفته شده عالی‌ست و هر کدام به زیبایی نیز طراحی شده‌اند.

 

گرافیک سل‌شید این بازی انتخاب مناسبی برای یک عنوان مزرعه داری به حساب می‌آید. در واقع این جاست که کم‌کم به شباهت‌های پنهان "مزرعه شمالی" با عنوان به شدت محبوب "هاروست مون" پی می‌برید. اگر چه سبک بازی شباهتی به هاروست موند ندارد اما نوع گرافیک، شخصیت‌ها و روند انتخاب‌ها بی‌شباهت به آن عنوان نیست.

هر ساختمان با توجه به عملکردش ظاهری کاملا متفاوت با دیگر سازه‌ها دارد و شکل پلکانی رشد محصولات نیز به خوبی طراحی شده است. اما اگر شیفته‌ی ظاهر جذاب و شاد بازی نشده‌اید، کافی‌ست کمی به ساز سه‌تار زیبا در پس‌زمینه بازی گوش دهید که با چرخه گردش طولانی آوایی گوش‌نواز را در حین بازی برای شما پخش می‌کند. اگر چه این مورد را نمی‌توان ضعف بازی دانست و صد‌البته بازی‌های موبایلی عموما صداگذاری نمی‌شوند اما خیلی بهتر می‌شد اگر شخصیت‌های بازی نیز صدا داشتند.

گیم‌پلی بازی استاندردهای این سبک را کاملا رعایت می‌کند و شیب سختی آن بسیار دلچسب است به شکلی که زیاد شدن زمان ساخت ساختمان‌ها به هیچ وجه آزاردهنده نمی‌شود. به طور کلی وظیفه شما کاشت و برداشت و نگهداری از حیوانات مختلف است تا با به دست آوردن مواد اولیه و پالایش آن‌ها در ساختمان‌های مختلف چیزهای قیمتی‌تری بسازید و آن‌ها را به فروش بگذارید. اما موارد مختلفی بازی‌ساز برای شما در نظر گرفته که در نهایت تنوع کلی "مزرعه شمالی" عالی می‌شود. از انواع ماموریت‌هایی که کاراکترهای بازی برای شما در نظر می‌گیرند تا خرید و فروش محصولات در فروشگاه آنلاین بین بازیکنان.

تنها نکته‌ای که در طول بازی کمی عجیب به نظر می‌رسد مربوط به درختانی می‌شود که می‌کارید تا از محصولات آن‌ها استفاده کنید. مشکل اینجاست که این درختان درست مثل زمین زراعی باید به نوعی بزرپاشی شوند تا محصول دهند! شاید بهتر بود مثل خیلی دیگر از بازی‌های مزرعه‌داری همچون "هاروست مون" درختان خود در دوره‌‌های زمانی بار می‌دادند.

در کل اما باید گفت که "مزرعه شمالی" یک بازی کامل مزرعه‌داری‌ست که به خوبی با المان‌های ایرانی آمیخته شده و با داستان و شخصیت‌پردازی دلشنین، بازی کردن آن به شدت لذت‌بخش خواهد بود.

کافه‌بازار
 • نقد و بررسی بازی مزرعه شمالی
 • نقد و بررسی بازی مزرعه شمالی
 • نقد و بررسی بازی مزرعه شمالی
 • نقد و بررسی بازی مزرعه شمالی
شرکت : توسعه گر شبیه ساز

نظرات

 • عکس کاربر
  samira (تایید نشده) / ۰۹ ژوئیه ۲۰۱۷ پاسخ

  بازی جالبیه ولی احتیاج به الماس زیادی داره و برای من کارخانه شکرسازیش نمیده

 • چت
  نظر بدهید
  CAPTCHA
  حروف در کادر را تایپ کنید
  Image CAPTCHA
  Enter the characters shown in the image.‎

  معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط