نقد و بررسی بازی: Final Fantasy XV: A New Empire

بهرام یوسفی
رایگان

هر آن چیزی که در مورد سری Final Fantasy در سر دارید، قبل از اجرای این بازی دور بریزید. اینجا تنها با اسم این سری محبوب مواجهید و البته  کاراکترهایی که از شماره ۱۵ به عاریه گرفته شده‌اند. در غیر این صورت همه چیز به شکل یکی دیگر از بازی‌های Epic Action کار شده است.

این اولین بار است که یک نسخه جانبی از سری اصلی بازی‌های Final Fantasy به صورت استراتژی ساخته می‌شود. سبک بازی استراتژی آنلاین است و باید شبیه به صدها بازی مشابه، شهر خود را بسازید، ساختمان‌ها را پیشرفت دهید و در نهایت با ساخت نیرو و حمله به دیگر شهرها منابع بیشتری برای ساخت و ساز به دست آورید. بگذارید بخش به بخش در بازی پیش برویم:

گرافیک:

از بخش قوی A New Empire شروع کنیم. همه می‌دانیم که بازی‌های Final Fantasy همیشه بهترین گرافیک را در هر نسلی از کنسول‌ها داشته‌اند و خب به نسبت یک بازی استراتژی، این عنوان نیز گرافیک خوبی دارد اما متاسفانه بازدهی بازی آنچنان که باید خوب نیست. بازی در بعضی دستگاه‌ها به سختی اجرا می‌شد و با لگ و افت فریم همراه است در صورتی که گرافیک و جزییات تصویر آنقدرها بالا نیست که مثلا در آیفون ۵ به سختی اجرا و بازی شود. طراحی شخصیت‌ها از روی بازی اصلی برداشته شده‌‌اند و انیمیشن‌‌ها زیبا و چشم‌نواز است. در درگیری‌ها هم همه چیز خوب و با ابهت از کار درآمده و حس بسیار خوبی از حمله را به کاربر القا می‌کند.

گیم‌پلی:

مشکلات بازی از همان ابتدا شروع می‌شود. بازی با آموزشی عجیب آغاز پیدا می‌کند و از شما خواسته می‌شود هر باز یک ساختمان را بسازید و ارتقا دهیدش. این کار بیش از ده بار تکرار می‌شود و هر بار بازی از شما می‌خواهد ساختمانی دیگر بنا کنید و آن را ارتقا دهید. اگر چه ماهیت هر کدام از این ساختمان‌ها متفاوت است اما در نهایت ساخت و ارتقای آن‌ها همگی یک شکل هستند. این آموزش و ساخت و ساز اولیه بیش از ۲۰ دقیقه از اول بازی شما را هدر می‌دهد و چه بسا بسیاری از بازیکنان همین ابتدا قید بازی را بزنند.

در ادامه اما گیم‌پلی روند رو به رشدی را پشت سر می‌گذارد و تنوع کاراکترها و شکل‌های مختلف به دست آوردن منابع و مبارزه با هیولاها، شکل کلی بازی را دلچسب می‌کند. اما با توجه به قهرمانان معروف سری اصلی و حتی مبارزات خاصی که خارج از عرف بازی‌های استراتژی تنها برای A New Empire در نظر گرفته شده، در نهایت بازی بعد از چند مدت به ورطه تکرار می‌افتد و جذابیت استراتژی‌های مدرن‌تر بازی‌های این روزهای بازار موبایل را ندارد.

موسیقی:

بدترین بخش بازی که خود به تنهایی می‌تواند شما را از بازی زده کند. در شروع بازی و با آن آموزش افتضاح فکر کنید که قرار است به موسیقی گوش کنید که در چرخه‌ای ۷ ثانیه‌ای تکرار می‌شود. تحمل این موضوع واقعا سخت است و تنها موقع حمله شاید حال و هوای آهنگ‌ها کمی بهتر شود.

در نهایت باید یک نکته را یادآور شد؛ بازی‌های شرکت اسکوئر انیکس هر چه که باشند همیشه از کیفیت ساخت بالایی برخوردارند و هر وقت اسم Final Fantasy به میان می‌آید این استانداردها خیلی بالاتر هم می‌روند و وقتی برای اولین بار یک عنوان فرعی از این سری به شرکتی دیگر واگذار می‌شود با بازی متوسطی مثل A New Empire مواجه می‌شویم. شاید بهتر باشد هیچ وقت اسکوئر انیکس به استودیوی دیگری اعتماد نکند. 

اپ‌استور گوگل‌پلی
  • نقد و بررسی بازی: Final Fantasy XV: A New Empire
  • نقد و بررسی بازی: Final Fantasy XV: A New Empire
  • نقد و بررسی بازی: Final Fantasy XV: A New Empire
  • نقد و بررسی بازی: Final Fantasy XV: A New Empire
شرکت : Epic Action
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط