تهران، شهر معماها!

سارا مرتضوی
رایگان

شاید کمتر کسی پیدا شود که به حل کردن معما علاقه نداشته باشد. همه ما از زمان بچگی عاشق معماهایی بودیم که هر از چندگاهی در پیک‌های نوروزی یا کتاب‌های درسی‌مان طرح می‌شدند. حالا در بازی اتوپیا: عجیب مثل تهران با مجموعه‌ای از بهترین معماها رو به رو هستیم؛ معماهایی که شاید خیلی از آن‌ها را تا به حال شنیده باشید یا حداقل با نحوه حل کردن آن‌ها از قبل آشنایی داشته باشید. البته بازی اتوپیا به همین‌جا ختم نمی‌شود. علاوه بر حل معماهای مختلف، شما در این بازی با ساختمان‌های مشهور شهر تهران نیز آشنا خواهید شد. علاوه بر همه این‌ها، در بخش رکوردی بازی نیز می‌توانید با سایر بازیکنان به رقابت پرداخته و خود را به عنوان باهوش‌ترین فرد شهر به اثبات برسانید!

مرور بازی:

اتوپیا بیش از سی مرحله مختلف و چالش برانگیز را در اختیارتان قرار می‌دهد. این مراحل هرکدام در یکی از ساختمان‌های مشهور شهر تهران مانند مجتمع ونک پارک و یا مجتمع اسکان  قرار دارند.

با ورود به بازی با نقشه مراحل که محل ساختمان‌ها را به شما نشان می‌دهد، رو به رو خواهید شد. هر کدام از این ساختمان‌ها از دو بخش داستانی و رکوردی تشکیل شده‌اند. در بخش داستانی شما باید تعدادی معما را به ترتیب حل کرده تا پس از اتمام آن‌ها بتوانید وارد بخش داستانی ساختمان بعدی شوید. معماهای این بخش همگی به خوبی طراحی شده و درجه سختی آن‌ها کاملاً منطقی است و به قولی تمامی معماها قابل حل کردن هستند. تنها کافی است یک قلم و کاغذ در کنار خود داشته و اندکی زمان برای حل کردن آن‌ها صرف کنید.

تهران، شهر معماها!

اگر هم در پیدا کردن جواب معمایی به مشکل جدی برخوردید، می‌توانید از راهنمای بازی استفاده کنید. در هر مرحله مجموعاً می‌توانید سه بار به راهنمای بازی مراجعه کرده و از جواب‌هایی که پشت هم قرار می‌گیرند، در حل کردن معماها استفاده کنید.

اما می‌رسیم به قسمت رکوردی بازی. بعد از پایان تمامی مراحل یا همان معماهای یک ساختمان، می‌توانید وارد بخش رکوردی بازی شوید. هرچند این بخش از قبل نیز در دسترس بوده و شما می‌توانید با خرج یکی از یشم‌های سبز رنگ خود، وارد این مرحله شوید. در مراحل رکوردی تنها با یک پازل یا معما رو به رو هستید و به هر میزان که بتوانید در این مرحله مقاومت کرده و در زمان تعیین شده به سوالات بیشتری پاسخ دهید، رکورد بالاتری نیز کسب خواهید کرد. در این بخش می‌توانید هوش و سرعت عمل خود را با دیگران مقایسه کرده و در صورت کسب بالاترین امتیاز میان سایر بازیکنان، نام خود را به عنوان صاحب ساختمان در بازی ثبت کنید.

تهران، شهر معماها!

 برای هربار تجربه بخش رکوردی، شما نیاز به یک یشم دارید. اما تعداد این یشم‌ها محدود است و به دست آوردن آن‌ها نیز کار دشواری است. برای حل این مشکل بازی راه حل جالبی به بازیکن ارائه کرده، شما می‌توانید به محل اصلی ساختمان مورد نظر در سطح شهر رفته و با روشن کردن GPS خود، بدون خرج کردن یشم از بخش رکوردی بازی استفاده کنید. 

مواردی که در بالا گفتیم مجموع گیم‌پلی اتوپیا را تشکیل می‌دهند. از آن‌جایی که این بازی تنها یک بازی حل معماست، می‌توان گفت سازندگان به خوبی از عهده طراحی مراحل بازی برآمده و با وجود تمام سادگی این بازی، سعی کرده‌اند با ایجاد فضایی خلاق و در عین حال جذاب، اندکی یکنواختی گیم‌پلی بازی را برطرف کنند. البته که این خلاقیت سازندگان جواب هم داده و ما در سراسر بازی با عنوانی که خلاقیت در هر گوشه و کنارش به چشم می‌خورد طرف هستیم. حتی بخشی در بازی برای طراحی آواتار در اختیارتان قرار گرفته تا کاراکتر خود را مطابق سلیقه خود شخصی‌سازی کنید.

تهران، شهر معماها!

منو و رابط کاربری بازی نیز به خوبی طراحی شده و در تمامی مراحل کاملاً جواب‌گوی نیاز بازیکن خواهد بود. هم‌چنین گرافیک و طراحی محیط بازی نیز علی رغم کمی تکرای بودن طراحی مراحل، در حد قابل قبولی است. 

اتوپیا دست روی ایده جالبی گذاشته؛ طرح پازل و معما به شیوه‌ای خلاقانه، به راستی برگ برنده این بازی به شمار می‌رود. بدون شک همین المان‌های خلاقانه می‌تواند ساعت‌ها ذهن شما را به خود درگیر کرده و سرگرم‌تان کند.

کافه‌بازار
 • تهران، شهر معماها!
 • تهران، شهر معماها!
 • تهران، شهر معماها!
 • تهران، شهر معماها!
شرکت : سرگرمیدن

نظرات

 • عکس کاربر
  فرهاد (تایید نشده) / ۱۵ آوریل ۲۰۱۷ پاسخ

  سلام.ببخشید آیا میتوان از بازی اتوپیا بدون داشتن اینترنت استفاده کرد؟باتشکر.

 • عکس کاربر
  سلطان (تایید نشده) / ۱۵ آوریل ۲۰۱۷ پاسخ

  بله بخش داستانی بازی بدون نیاز به اینترنت در دسترس است

 • چت
  نظر بدهید
  CAPTCHA
  حروف در کادر را تایپ کنید
  Image CAPTCHA
  Enter the characters shown in the image.‎

  معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط