تهران‌یار: همراه آفلاین پایتخت‌گردی

بهرام یوسفی
رایگان

نقشه‌‌ی گوگل یا نقشه‌های آنلاین زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای گشت‌زنی در شهر استفاده کنید. با این حال ممکن است همیشه به اینترنت متصل نباشید و یا در جایی که قرار است بروید، اینترنت گوشی شما سرعت مناسبی نداشته باشد. پس همراه داشتن یک نقشه آفلاین به نظر کار عاقلانه‌ای است. امروز ما سراغ یک نقشه ایرانی دیگر برای شهر تهران رفته‌ایم به نام تهران‌یار.

تلاش سازندگان این برنامه برای ساخت نقشه‌ای کارآمد قابل تحسین است. نمای کلی و رابط کاربری راحتی دارد و به طور کلی کار کردن با آن راحت است. در بدو ورود به تهران‌یار با نقشه کلی تهران مواجهید که نام بخش‌های مختلف و یا مراکزی با وسعت زیاد در آن نشان داده می‌شود. نقشه چهار لایه مختلف دارد که هر کدام مقیاس آن را بیشتر یا کم‌تر می‌کند. در واقع شما در این اپلیکیشن چیزی مثل ذره‌بین ندارید که به راحتی بتوانید نقشه را نزدیک و دور کنید و باید از این چهار سطح برای کار استفاده کنید.

نقشه در آخرین سطح خود دارای جزییات بسیار خوبی‌ است و به مسیر رفت و آمد وسایل نقلیه عمومی نیز در آن علامت‌گذاری شده. در عین حال مراکز زیادی وجود دارند که در نقشه علامت‌گذاری شده‌اند و شما از دو طریق می‌تونید آن‌ها را در نقشه پیدا کنید. استفاده از جستجو ساده‌ترین راه رسیدن به نتیجه است. کافیست کلمه‌ای که مدنظر را دارید تایپ کنید تا برنامه مقاصد مختلفی که این اسم در آن وجود دارد را برایتان لیست کند. جستجو سریع و کارآمد است اما مشکلی هم دارد و آن اینکه؛ در موقعی که شما جستجو را انجام داده و روی مقصد کلیک می‌کنید نقشه آن محل را به شما نشان می‌دهد اما علامت گذاری نمی‌کند. پس اگر مثل من چمران را جستجو کردید و خواستید به بن‌بست چمران بروید، باید کل آن بخش از نقشه را بگردید تا بن‌بست مورد نظر را در گوشه سمت راست پیدا کنید.

اما منوی سمت چپ که بسته به نوع مقصد، تمام موارد مورد نظر را در نقشه برای شما علامت‌گذاری می‌کند. با توجه به آیکن‌های زیبایی که برای کار طراحی شده، این بخش فوق‌العاده کارایی بالایی دارد و با لمس هر گزینه نقطه گذاری‌ها بالای هر مرکز نشان داده می‌شود. برای مثال وقتی روی ادارات کلیک می‌کنید، تمامی ادارات علامت‌گذاری می‌شوند و با رفتن به هر گزینه، اسم اداره در آن‌جا قابل مشاهده است. متاسفانه اینجا هم مشکلی وجود دارد و آن شلوغ بودن منوی سمت چپ است. به نظر اگر از زیر منو برای بخش‌های مختلف استفاده می‌شد، این بخش هم سر و شکل بهتری می‌گرفت.

در کل باید گفت اگر اصراری به استفاده از یک نقشه‌ی فارسی ندارید، گزینه‌های بهتری هم وجود خواهد داشت اما آیکن‌های طراحی شده برای این برنامه و نقشه با جزییات، موهبت‌هایی است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. پس اگر حجم ۱۰۰ مگی آن برای شما زیاد نیست، پیشنهاد می‌کنیم تهران‌یار حتما امتحان کنید.

نقاط قوت:

- نقشه با جزییات بالا

- علامت‌گذاری مراکز مختلف با آیکون‌های زیبا

- جستجوی بسیار خوب

نقاط ضعف:

- همانطور که اشاره شد در بخش طراحی از کاستی‌هایی رنج می‌برد.

کافه‌بازار
  • تهران‌یار: همراه آفلاین پایتخت‌گردی
  • تهران‌یار: همراه آفلاین پایتخت‌گردی
  • تهران‌یار: همراه آفلاین پایتخت‌گردی
  • تهران‌یار: همراه آفلاین پایتخت‌گردی
شرکت : هومیار
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط