رباتی که با ذهن کنترل می‌شود

شبناز ولی پور

راه‌های مختلفی برای کنترل یک ربات وجود دارد مثل کدگذاری، صفحه لمسی یا جوی‌استیک! ربات‌ها از طریق یادگیری ماشینی قابلیت یاد دادن رمز‌ها و دستورات جدید به خود را دارند، اما محققان لابراتوار هوش مصنوعی و علوم کامپیوتری دانشگاه ام آی تی و دانشگاه بوستون روش جدیدی را ابداع کرده‌اند: کنترل ربات با ذهن.

محققان سیستم، بازخوردی خلق کردند که زمان تماشای کارکرد ربات واکنش‌های ذهن فرد را می‌خواند و اگر ربات در اجرای فرمان دچار اشتباه شود، سیگنالی از ذهن فرد به ربات فرستاده می‌شود تا اشتباهش را اصلاح کند

یافته‌های این تحقیقات امروز منتشر شده: نه دکمه‌ای را فشار می‌دهید و نه دستوری به‌زبان می‌آورید.

برای ایجاد ارتباط تلپاتیک با ربات، محققان از یک کلاه ای-ای-جی (الکتروانسفالوگرافی-فرآیند دریافت، بهبود و آنالیز سیگنال‌های مغزی) برای ثبت فعالیت مغزی کاربر استفاده کردند. ربات سیگنال‌های مغزی فرد را دریافت کرده و آن‌ها را به زبان عملکرد خود تغییر می‌دهد.

رباتی که با ذهن کنترل می‌شود

تیم تحقیق این پروژه به رهبری دانیلا راس و پرفسور فرانک گوتنر دریافتند که از طریق پیگیری سیگنال‌های مغزی معروف به ErrPs می‌توان فهمید چه زمانی فرد تشخیص می‌دهد که ربات خطا کرده؛ ErrPs زمان تشخیص خطا را تولید می‌کند و در این حالت سیگنال‌های خطای دریافت شده از طرف کلاه ای-ای-جی تضعیف، دسته‌بندی شده و به‌عنوان یک بازخورد به ماشین فرستاده می‌شود تا اصلاح شود. اگر مغز سیگنال ErrPs ارسال نکند، ربات همچنان به خطای خود ادامه می‌دهد.

در این ویدئو دستور تلپاتیک ساده‌ای به ربات داده شده که در نهایت دو حق انتخاب دارد، اما محققان امیدوار‌ند در آینده به پیشرفت‌هایی در این زمینه دست یابند که امکان اجرای وظایف پیچیده‌تر را ممکن سازد. این اولین بار نیست که محققان به فکر استفاده از ای-ای-جی برای کنترل ربات می‌افتند، اما موارد قبلی نیاز به اپراتور انسانی داشت که بتواند به‌روشی قابل فهم برای کامپیوتر فکر کند.

راس می‌گوید: "همانطور که می‌بینید در این نمونه تنها وظیفه اپراتور تأیید یا رد کردن کاری است که ربات انجام می‌دهد، نیاز نیست برای روش خاص فکر کردن آموزش ببینید، ماشین خودش را تطبیق می‌دهد."

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط