معرفی کیبورد فارسی

زهرا ساکی
رایگان

انتخاب کیبورد هم مثل خیلی چیزهای دیگر سلیقه‌ای و شخصی است و افراد زیادی کیبوردهای پرطرفداری مثل گوگل و سامسونگ را نمی‌پسندند. عمده مشکل کیبوردها در تایپ فارسی است که در واقع الفبای عربی تعریف شده و چهار حروف پ، ژ، گ و چ را شامل نمی‌شوند یا اینکه حروف سرجای درست و استاندارد خود نیستند. اگر شما هم از نصب و پاک کردن کیبوردهای مختلف خسته شده‌اید شاید Farsi Keyboard بتواند به کیبورد ایده آل شما تبدیل شود. 

معمولا کیبوردهایی که تم‌ها و امکانات ظاهری زیادی دارند به ویژگی‌های فنی و سایر امکانات توجه نکرده‌اند و در واقع تمرکز خود را بر زیبایی گذاشته‌اند. از این رو Farsi Keyboard را می‌توان یک کیبورد میانه رو دانست؛ وجود امکانات مختلف در کنار تم‌های رنگارنگ و زیبا که میتواند ظاهر کیبردتان را هم ایده آل کند.

این کیبورد به صورت پیش فرض زبان‌های فارسی و انگلیسی را دارا است اما در قسمت تنظیمات می‌توان سایر زبان‌ها را نیز به آن اضافه کرد.

به طور کلی کیبورد ۳ حالت اصلی دارد که با انتخاب هرکدام از آن‌ها و با استفاده از کلیدهایی که در دوطرف Space هستند به امکاناتی مجزا از دو بخش دیگر دسترسی پیدا می‌کنید.

با هم این ۳ حالت را بررسی می‌کنیم:

حالت اول، کیبورد لاتین: در این حالت با زدن کلیدی که سمت چپ Space است مجموعه‌ای از علائم نگارشی و ریاضی اصلی و پرکاربرد، هم برای لاتین و هم فارسی، نشان داده می‌شود.

در حالت دوم همین صفحه از علائم را داریم اما اگر به پایین کیبورد نگاه کنیم دو کلید اطراف Space تغییر کرده‌اند. با کلید سمت چپ مجموعه‌ای کامل از علائم و نشانه‌های ریاضی ظاهر می‌شوند که حتی توان و کسر را شامل می‌شود.

با دکمه‌ی سمت راست به استیکرها می‌رسیم و با علامت مثبتی که در پایین کیبورد است به صفحات بعد و استیکرهای بیشتری دسترسی پیدا می‌کنیم. البته بعضی موبایل‌ها از همه ی استیکرها پشتیبانی نمی‌کنند که میتواند از نقاط ضعف نرم افزار باشد. 

در دو صفحه ی پایانی استیکر ها به کلید هایی میرسیم که روی هرکدام کلمه‌ای نوشته شده است. شاید بتوان گفت از ویژگی‌های جالب و منحصر به فرد Farsi Keyboard است. روی هرکلید تصویر یا پیامی همراه با استیکر تعریف شده است. مثلا با زدن دکمه‌ی Candle شمعی را می‌بینیم که با نقطه و پرانتز و... به زیبایی طراحی شده است.

یا اگر دکمه ی H Xmas را فشار دهید عبارت Merry Xmas! در قابی از استیکرهای درخت کریسمس و بابانوئل و برف قرار گرفته است. می توان گفت در هر کلید این قسمت کارت پستالی تعریف شده است. 

حال به حالت اصلی، یعنی حالت فارسی می‌رسیم که همانطور که از اسم کیبورد مشخص است تمرکز بر روی این قسمت است.

اولین ویژگی  خوبی که توجهتان را جلب خواهد کرد کامل بودن صفحه کلید و شامل شدن همه‌ی حروف فارسی در کنار هم است.  البته این ویژگی باعث کوچک‌تر شدن کلیدها خواهد شد که متقابلا احتمال خطا در تایپ را بیشتر می کند و از این رو این می‌تواند نقطه ضعف هم محسوب شود؛ اما Farsi Keyboard برای این سلیقه هم گزینه کیبرد استاندارد را دارد که با آن می توانید به کیبرد معمولی دسترسی پیدا کنید. 

با زدن دکمه ی سمت چپ کیبرد پنجره‌ای باز می شود که علاوه بر گزینه های Fullpad و Standard موارد دیگری چون Theme و صدا دار یا سایلنت کردن کیبورد را می‌بینم.

در Farsi Keyboard نه یک بلکه چند صدای جالب و مختلف برای انتخاب و جود دارد.

Farsi Keyboard به نسبت به کیبردهای تزِئینی که تم های طرحدار و متحرک دارند و یا حتی می‌توانند عکس های دلخواه شما را به تم تبدیل کنند شاید خیلی قوی نباشد، اما بی شک از بین حدود ۶۰ ترکیب رنگ مختلف حتما تم دلنشین و ایده آل خود را پیدا خواهید کرد.

با دکمه‌ی سمت راست نیز به همه‌ی حروف صدا دار و علائم عربی مثل تشدید و همزه هدایت می‌شوید.

یکی دیگر از مشکلات کیبردهای فارسی نداشتن نیم فاصله است، برای این کار کافیست انگشتتان را روی کلید Spase  نگه دارید تا نیم فاصله ایجاد شود.

کیبورد را در حالت Fullpad قرار دهید و با نگه داشتن روی حروف ردیفی از شکل‌های فانتزی و جالب آن حرف ظاهر می‌شود. مثلا "ی" کشیده یا "ن" ای که چهار نقطه دارد! شاید خیلی کاربری به نظر نیاید اما با آن میتوانید متن‌هایتان را زیبا و منحصر به فرد کنید.

فارسی کیبورد با وجود حجم کم امکانات و ویژگی‌های بسیاری که در اختیارتان قرار می‌دهد بر طرف کننده‌ی همه‌ی نیازهای شما خواهد بود. نرم و روان بودن کلیدها نسبت به سایر کیبردها واقعا ملموس است. نسبت به کیبوردهای مشابه کامل ترین امکانات را دارد و حتما انتخاب خوبی خواهد بود. 

نقاط قوت:

•سرعت بالا

•پشتیبانی همه‌ی زبان ها

•استیکرها و علائم ریاضی و نگارشی کامل

•تم‌های مختلف و شیک

•کم حجم

•حروف فانتزی

نقاط ضعف:

•چیدمان حروف کاملا استاندارد نیست.

•کلمات پیشنهادی ندارد.

•دربعضی تلفن‌ها از همه‌ی استیکرها پشتیبانی نمی کنند.

•هنگام تغییر کیبرد پیامی را نشان میدهد که می‌گوید همه نوشته‌ها و حتی پسورد‌ها را ذخیره می‌کند و شاید بتوان گفت امنیت کیبورد را پایین می‌آورد.

کافه‌بازار
  • معرفی کیبورد فارسی
  • معرفی کیبورد فارسی
  • معرفی کیبورد فارسی
  • معرفی کیبورد فارسی
شرکت : Khosrov Boloorian
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط