نقشه‌ای کارآمد برای ترافیک شهری تهران

بهرام یوسفی
رایگان

امروزه که تهران هر روز شلوغ‌تر می‌شود و ترافیک آن را به پارکینگی بزرگ بدل کرده استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی برای پیدا کرده راه‌های خلوت‌تر بهترین کار ممکن به نظر می‌رسد. راهی که مدت‌هاست ساکنان شهرهای بزرگ از آن بهره می‌برند. اگر چه نقشه گوگل حالا ترافکی پایتخت را بر روی سرویس خود نمایش می‌دهد، اما یک برنامه فارسی که اطلاعات خود را از كنترل ترافیک تهران دریافت می‌کند، می‌تواند بسیار قابل اتکاتر از برنامه‌های خارجی باشد.

ذهنیت خود را از عموم نقشه‌های بی‌کیفیت ایرانی کناری بگذارید تا با فکری باز "نقشه ترافیک شهر تهران و جاده ها" را مورد بررسی قرار دهیم. محیط کاربری این برنامه بر پایه برگه‌های مختلف بنا شده که هر کدام بخش منحصر به فردی را پوشش می‌دهد. این برگه‌‌ها با ته‌رنگ‌های جذاب از هم جدا شده‌اند و به خوبی در بخش‌های مختلف قابل تشخیص هستند. اما در نهایت وقتی از برنامه استفاده می‌کنید، رابط کاربری را خیلی راحت و مدرن نمی‌بینید. طراحی قدیمی رابط کاربری از ایرادهایی محسوب می‌شود که کاربران را به راحتی از برنامه دلسرد می‌کند.

شیوه کارکرد برنامه در مهم‌ترین برگه آن یعنی ترافیک معابر به این شکل است که با تلفیق اطلاعات مربوط به دوربین‌های ترافیکی و اطلاعات مربوط به کنترل ترافیک، خیابان‌هایی که دچار ترافیک هستند مشخص خواهد شد. این اطلاعات به صورت ۵ دقیقه یک بار به روزرسانی می‌شود که کمی برای همچین عملکردی کند به نظر می‌رسد. اما اطلاعات ارائه شده قابل اتکا بوده و با خیال راحت می‌توان از آن استفاده کرد.

کی دیگر از کاربردهای "نقشه ترافیک شهر تهران و جاده ها"، برگه طرح ترافیک است که به خوبی محدوده طرح ترافیک را بسته به روزی که در آن هستید نمایش می‌دهد. به این ترتیب هیچ وقت در تشخیص این محل‌ها دچار مشکل نخواهید شد. البته در نظر بگیرید که برای دیدن جزییات راه‌ها و دیدن نقشه در مقیاس بزرگ‌تر باید آن را با لمس بزرگ کنید.

وسایل نقلیه عمومی نیز در این برنامه از یاد برده نشده و شما دو نقشه BRT و مترو را مشاهده خواهید کرد. مشکل اینجاست که می‌شد برای نقشه وسایل نقلیه عمومی فکر بهتری کرد تا اینقدر منفعل در گوشه برنامه نباشد. راهی برای توضیح ساعت عبور و مرور، ساعت بازگشایی ایستگاه‌ها یا مواردی این چنینی.

به طور کلی " نقشه ترافیک شهر تهران و جاده ها" برنامه به شدت مفیدی است که سازندگان آن تلاش کرده‌اند با کیفیت بالایی عرضه شود. اما متاسفانه، حالا با ورود نقشه‌های با کیفیت خارجی و امکانات بی‌شمار آن‌ها ، این برناه کمی قدیمی و خاک خرده به نظر می رسد. 

نقاط قوت:

- استفاده از اطلاعات کنترل ترافیک

- استفاده از GPS برای مسیریابی

- بخش‌بندی برنامه به صورت برگه‌ به برگه

نقاط ضعف

- رابط کاربری قدیمی

- فاصله زیاد بین هر بار به روزرسانی اطلاعات

کافه‌بازار
  • نقشه‌ای کارآمد برای ترافیک شهری تهران
  • نقشه‌ای کارآمد برای ترافیک شهری تهران
  • نقشه‌ای کارآمد برای ترافیک شهری تهران
شرکت : محسن میرحسینی ارگی
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط