پوکمون گو (Pokémon GO)

میلاد احمدی
رایگان

"بلند شو و حرکت کن." با شنیدن این جمله یاد چه می‌افتید؟ بعید است بدون داشتن پیش‌زمینه‌ای انتظار داشته باشید این جمله شعار یک بازی موبایل باشد. بازی‌ای که این روزها به خاطر تفاوت‌هایش سر و صدای زیادی به پا کرده است.

تا همین چند وقت پیش، تمام مردم دنیا عقیده داشتند بازی‌های موبایل نیاز به تمرکز و لااقل نشستن در یک مکان خاص دارند. اما کمپانی نینتندو و به طور مشخص Niantic با تغییر بنیاد بازی‌های موبایلی، انقلابی تازه را در این عرصه به پا کرده است.

پوکمون کوتاه شده Poket Monster است، هیولاهای کوچک ژاپنی که حتما بارها آن‌ها را در انیمیشن‌های مختلف ژاپنی دیده‌اید.

در ابتدای معرفی این بازی هیجان‌انگیز، جالب است بدانید که یکی از شرکت‌های اصلی توسعه این بازی، سازنده‌ی شخصیت بازی‌های معروف ماریو (Mario) و سوپرماریو (Super Mario) است که اکثر ایرانی‌ها در پلی‌استیشن‌ها با او همبازی بوده‌اند.

شخصیت‌های اصلی بازی پوکمون گو (Pokemon Go)، همان هیولاهای کوچک، اولین بار در سال ۱۹۹۵ و بازی‌های پوکمون نیز از همان زمان به وجود آمدند. در این سری از بازی‌ها کاربران می‌بایست پوکمون‌ها را شکار و پس از آن اقدام به تربیت آن‌ها کنند تا آن‌ها را برای جنگ با یکدیگر آماده کنند.

اما بازی پوکمون گو مورد بحث که در حال حاضر نسخه‌ی ۱.۱۷.۰ آن در دست کاربران است، نسل هفتم از این سری بازی‌ها است که در سال ۲۰۱۶ با در نظر گرفتن قابلیت "واقعیت افزوده" برای سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس به بازار آمد.  اساس این بازی، باز هم مثل سری‌های قبل از خودش، بر شکار، تربیت و جنگیدن با پوکمون‌ها استوار است.

در واقع این بازی، محیط زندگی شما را به یک مکان بازی و شکار پوکمون‌ها تبدیل می‌کند.

نکته‌ای که بسیاری از کشورها را به جبهه گیری درباره‌ی این بازی تحریک کرده، استفاده از مشخصات دقیق جغرافیایی کاربران است، به نحوی که برای نشان دادن محل‌های احتمالی پوکمون‌ها الزامی است تا شما در موقعیت واقعی حضور پیدا کنید. بازیکن می‌بایست با استفاده از دوربین موبایل خود، در محیطی که احتمال وجود پوکمون می‌رود حرکت کند و برای شکار پوکمون‌ها، از توپ مخصوصی که از آن تحت عنوان پوکبال (Poke Ball) یاد می‌شود استفاده کند. از آن جا که این موقعیت و پوکمونی که در آن موقعیت حضور دارد برای سایر بازیکنان پوکمون گو در آن منطقه نیز ارسال می‌شود سرعت عمل هر بازیکن حرف اصلی را می‌زند.

و اما بازی!

بعد از اینکه بازی را نصب کردید و آواتار خودتان را ویرایش کردید، بازی سه پوکمون متفاوت را در ابتدا مقابل شما قرار می‌دهد ، با انتخاب یکی از آن‌ها، دوتای دیگر ناپدید می‌شوند و شما به این صورت اولین پوکمون خود را شکار می‌کنید و وارد بازی می‌شوید.

بعد از شکار کردن اولین پوکمون، شما باید بفهمید احتمال پیدا کردن پوکمون در کجا بیشتر است. احتمال وجود پوکمون‌ها بیشتر در مکان‌هایی است که پوک استاپ‌های (Poke Stop) بیشتری در آن‌جا وجود دارد (پوک استاپ‌ها علامت‌هایی هستند که روی نقشه گذاشته شده‌اند و احتمال وجود پوکمون را در هر منطقه نشان می‌دهد).

نکته: مکان‌های پرجمعیت و شلوغ بهترین مکان‌ها برای پیدا کردن پوکمون‌ها هستند.

وقتی در حال حرکت هستید، می‌توانید خود را روی نقشه ببینید و اگر به مکانی برسید که پوکمونی به شما نزدیک باشد، علامت هشداری روی صفحه‌ی موبایلتان ظاهر می‌شود، و با چرخاندن صفحه‌ی گوشی در محیط اطراف و نگاه ‌‌کردن به صفحه‌ی آن می‌توانید پوکمون‌های جدیدی پیدا و شکار کنید، فقط مراقب باشید برای پیدا کردن آن‌ها جان خود را به خطر نیندازید!

در کنار اصول بازی که گفته شد، قابلیت های دیگری نیز وجود دارد که به کاربر اجازه می دهد که راحت‌تر شکار کند، مثلا با پرداختن پول داخل بازی می‌توانید پوک کوین (Poke Coin) دریافت کنید و با آن ها پوکبال خریداری کنید، یا ممکن است در زمان گشتن به دنبال پوکمون، Poke Egg پیدا کنید (Poke Egg همان تخم پوکمون‌ها است که با تولد یک پوکمون، پوکمونی جدید را در اختیار شما قرار می‌دهد). این Poke Eggها در آینده خودشان تبدیل به پوکمون می‌شوند و بازی قابلیت‌هایی نیز برای پروش Poke Eggها تا تبدیل شدن آن‌ها به پوکمون در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی دیگر از قابلیت‌های خوب بازی، مبارزه‌های گروهی به نام جیم بتل (Gym Battle) است، که کاربرانی که در یک منطقه وجود دارند دور هم جمع شده و با یکدیگر مبارزه می‌کنند.

وجود پوک استاپ‌ها، در مراکز شلوغ و تجاری، که محل‌های "مجازی" پیدا کردن پوکمون هستند، می‌تواند باعث جذب افراد زیادی به این مراکز شود، هم چنین وجود Gymها که مکان‌های "حقیقی"ای برای مبارزه هستند، می‌توانند باعث گرد هم آمدن افراد زیادی در یک منطقه شود، که صد در صد بر جذب مشتری برای این مراکز تاثیر خواهد داشت (این موارد توسط برخی از محققان این بازی روشی برای کسب درآمد شرکت نینتندو عنوان شده است.)

برآورد شده است هر کاربر بازی پوکمون روزانه ۴۵ دقیقه را صرف این بازی می‌کند، که این زمان با توجه به ماهیت بازی که نیاز به راه رفتن و حتی دویدن دارد، برابر با سوزاندن هفته‌ای ۱۵۰۰ کالری برای زنان و ۱۸۰۰ کالری برای مردان است و این برای دنیایی که بازی‌های موبایل به خاطر رکود و یک‌جا‌نشینی، آفت سلامتی شناخته می‌شوند تحول بزرگی است.

اما یک مشکل بزرگ برای این بازی، بی‌توجهی به محیط اطراف است، احتمال سقوط یا تصادف برای بازیکنانی که در شهر حرکت می‌کنند و به دنبال موجودی که وجود ندارد (!) خیابان‌ها را طی می‌کنند خیلی زیاد است! حتی احتمال آسیب برای کسانی که در ساعات نامتعارف شبانه روز، به امید پیدا کردن پوکمون از رختخواب بیرون می‌آیند و به مناطق خطرناک شهر می‌روند نیز وجود دارد.

به راستی انسانی که همیشه به دنبال رفاه و آسایش است چرا این طور تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟

بعضی از کشورها مانند چین استفاده از این بازی را به دلایل امنیتی در مناطقی از کشور، مانند مناطق نظامی ممنوع کرده‌اند، هم‌چنین بسیاری از کشور‌ها و افراد مشهور دنیا این بازی را وسیله‌ای برای جاسوسی و استفاده از آن را تجاوز به حریم خصوصی افراد می‌دانند.

تا به حال بسیاری از سرویس‌های اینترنتی به خاطر استفاده از اطلاعات شخصی افراد نظیر استفاده‌ی بدون اجازه از مکان جغرافیایی فرد برای نشان دادن تبلیغات به کاربر، محکوم شده‌اند. حال چرا مردم خودشان محل لحظه به لحظه‌ی حضورشان را در اختیار یک بازی موبایل قرار می‌دهند؟ نظر شما چیست؟

بهترین بازی سال و ارائه‌ نسخه‌ی ۱.۱۹.۱:

پوکمون گو (Pokémon GO)

Pokemon Go در سال ۲۰۱۶ از سوی اپ‌استور به عنوان بهترین بازی‌ دنیا انتخاب شد و در آپدیت جدیدش که در هشتم دسامبر به بازار آمد تغییراتی انجام داد. در این روز نسخه‌ی ۱.۱۷.۰ به نسخه‌ی ۱.۱۹.۱ تغییر کرد و قابلیت‌های زیر در اختیار کاربران قرار گرفت:

- به کاربران این توانایی داده شده که چند Pokemon را در یک زمان به Professor Willow منتقل کنند. هر پوکمونی را که می‌خواهید منتقل کنید، لمس کنید و دستتان را روی آن نگه دارید تا انتخاب شود. برای سایر پوکمون‌ها نیز همین کار را انجام دهید و سپس گزینه‌ی Transfer را انتخاب کنید (وقتی پوکمون‌های زیادی به دست می‌آورید، با انتقال آن‌ها به Professor Willow می‌توانید Candy به دست آورید. به یاد داشته باشید بعد از انتقال دیگر نمی‌توانید پوکمون خود را پس بگیرید.)

- در Gym Battle آیکون‌های های جدیدی برای انتخاب نوع پوکمون اضافه شده است.

- از این به بعد در صفحه‌ی توضیحات Buddy Pokemon می‌توانید میزان موجودی حساب Candy را ببینید. (با هر پوکمونی که راه بروید، بعد از طی کردن یک مسیر مشخص می‌توانید Candy بگیرید. بعضی از پوکمون‌ها باید بیشتر راه بروند و برخی کمتر. پس بهتر است اپلیکیشن را در حین راه رفتن و حتی وقتی بازی نمی‌کنید باز بگذارید تا زودتر به Candy برسید.)

- از این به بعد در صفحه‌ی توضیحات هر پوکمون که حتی یک روز Buddy Pokemon شما بوده، میزان کیلومتری که راه رفته را می‌توانید ببینید.

این بازی در حال حاضر به عنوان یکی از پرطرفدارترین بازی‌های دو مارکت اپ‌استور و پلی‌استور عنوان می‌شود و برای هر دو پلتفرم مبتنی بر سیستم عامل iOS و Android به صورت رایگان در دسترس است.

اپ‌استور کافه‌بازار
  • پوکمون گو (Pokémon GO)
  • پوکمون گو (Pokémon GO)
  • پوکمون گو (Pokémon GO)
  • پوکمون گو (Pokémon GO)
شرکت : Niantic, Inc.
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط