کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)

میلاد احمدی
۰.۹۹ دلار

یکی از عمده و بارزترین مشکلات کاربران دستگاه‌های اپل و به طور کلی دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل iOS نبود یک کیبورد فارسی برای تایپ کردن است. تا پیش از صدور اجازه استفاده توسعه دهندگان از برنامه‌های شخص ثالث در سیستم عامل iOS توسط اپل کاربران تنها به کیبوردهای عربی اکتفا میکردند و به واسطه آن نیاز خودشان را در زمینه تایپ لغات و جملات فارسی برطرف می‌کردند.

دو سال پیش و همزمان با انتشار نسخه نهایی iOS 8 شرکت اپل به توسعه دهندگان این امکان را داد تا بتوانند برنامه‌های شخص ثالث را برای این سیستم عامل توسعه دهند و یکی از این ویژگی‌ها اجازه توسعه کیبوردهایی جز کیبوردهای پیش‌فرض سیستم عامل بود.

کاربران هم (حداقل کاربران فارسی زبان) از این اقدام اپل خشنود به نظر می‌رسیدند چرا که پیش از این مجبور بودند برای نوشتارهای فارسی خودشان از کیبورد عربی در نظر گرفته شده در سیستم عامل استفاده کنند. کیبورد عربی که کاربران آن را مورد استفاده قرار می‌دادند علاوه بر مشکلات ظاهری که بعضا برای برخی کاربران از جمله من پدید می‌آورد مواجهه با یک کیبورد عربی و غیرمرتبط با زبان شیرین فارسی بود، مشکل من مواجه شدن با یک کیبورد عربی پر از نماد و نشان‌های این زبان بود، نشان‌هایی نظیر ال ، فتحه و ضمه‌های بی‌شمار.

کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)پس از انتشار نسخه هشتم از سیستم عامل آی‌اواس کاربران می‌توانستند و اجازه داشتند به کیبوردهایی غیر از کیبوردهای پیش‌فرض اپل مهاجرت کند، این کار علاوه بر اینکه نیاز کاربران فارسی زبان را به بهترین شکل مرتفع میکرد امکانات متعدد بی‌شماری را هم نیز برای کاربران استفاده کننده از سایر زبان‌ها فراهم می‌کرد، امکاناتی نظیر استفاده از استیکرها، موتور پیش‌بینی کلمات و تایپ لغزشی (نوشتن با کشیدن انگشتان روی کیبورد) امکاناتی بودند که تا قبل از نسخه هشتم سیستم عامل iOS کاربران اپل از آن بی‌بهره بودند.

با وجود اینکه کیبورد پیش‌فرض سیستم عامل همچنان به خوبی کار می‌کرد اما طیف گسترده‌ای از افراد به جهت دسترسی به ویژگی‌های مذکور به سمت نصب کیبوردهای شخص ثالث سوق پیدا کردند.

کمپانی‌های مطرح هم به مانند گذشته در این راه پیش‌قدم شدند و هرکدام کیبوردهای خودشان را برای سیستم عامل آی‌اواس توسعه دادند و امکاناتی را مثل پیش بینی کلمات و تایپ لغزشی را در اختیار کاربران قرار دادند.

پس از گذشت اندک زمانی شاهد رقابتی شدن عرصه ارائه بهترین کیبوردها در بین طراحان شدیم، هرکدام از طراحان سعی کردند با ارائه یک رابط کاربری شیک و کاربر پسند امکان شخصی‌سازی را به کیبورد خود اضافه کنند.

از پرچمداران این قلمرو می‌توان به کیبوردهای شخص ثالث Fleksy ,Kuaiboard ,Minuum ,SwiftKey و Swype اشاره کرد.

از اولین کیبوردهای فارسی که توانست نیاز کاربران را تا حد معمول در دستگاه‌های اپل برطرف کند و تقریبا می‌شود از آن به عنوان اولین کیبوردهای فارسی هم یاد کرد کیبورد فارسی سیبورد بود.

به مرور تنوع کیبوردهای فارسی هم به مانند سایر کیبوردهای منتشر شده در اپ استور تا به حدی شد که می‌توانستیم جنبه رقابتی را به کیبوردهای فارسی منتشر شده هم اطلاق کنیم.

کیبورهای فارسی قابل بحثی که تا به امروز در مارکت اپ استور منتشر شده‌اند به ترتیب، Seeboard ,FarsTap ,Medad و FarsiBoard هستند.

اگر همچنان از کیبورد پیش‌فرض iOS یعنی همان کیبورد عربی استفاده میکنید به شما پیشنهاد میکنیم کیبوردهای منتشر شده در این حوزه را حتما امتحان کنید.

مشکلاتی همچون عدم وجود کلمات گ، پ، ژ و چ در حالت اولیه کیبورد تنها یکی از مشکلات استفاده از کیبوردهای عربی است که کاربران با آن مواجه هستند، گرچه ممکن است در مقابل این نقد شما آن را با نگه داشتن دستتان روی حروف ب و ک توجیه کنید، اما دقت کنید، چرا که شما در حال توجیه کردن استفاده‌تان از کیبورد عربی هستید. یکی دیگر از مشکلات استفاده از کیبوردهای عربی استفاده از ي عربی به جای ی فارسی است که این مشکل تا به حدی است که می‌تواند بعضا به جست‌وجوهای شما در موتورهای جست‌وجو لطمه وارد کند.

فارسی را پاس بدارید

کیبورد فارس تپ به عنوان یکی از پیشگامان توسعه کیبوردهای فارسی چند وقتی است که استفاده کاربران را برای تایپ متون فارسی راحت‌تر از قبل کرده است.

این کیبورد که با هزینه ۰.۹۹ دلار برای کاربران در دسترس است تمرکز اصلی خود را در بهینه سازی، عملکرد مناسب در مواقع تعویض زبان و مشابهت ظاهری با کیبورد پیش‌فرض سیستم عامل آی‌اواس قرار داده است. شما پس از نصب فارس تپ با یک کیبورد رنگی رنگی ناشناخته مواجه نخواهید شد بلکه با ظاهری دقیقا مشابه کیبورد پیش‌فرضی که پیش‌تر از آن استفاده می‌کردید مواجه خواهید بود.

از نقاط قوت این کیبورد می‌توان به صدای کیبورد در زمان تایپ اشاره کرد، ممکن است در نگاه اول این مورد چندان الویت شما برای انتخاب یک کیبورد فارسی، مطرح نشود اما ذکر این نکته فقط به جهت سازگاری و مشابهت آن با کیبورد پیش‌فرض آی‌اواس ضروری به نظر میرسید.

فونت خود را بنا به سلیقه‌تان خودتان انتخاب کنید

کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)فارس تپ با وجود سرعت قابل قبول و ظاهر مینیمال خود این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا آن‌ها بتوانند فونت مورد نظر خودشان را از میان فونت‌های در نظر گرفته شده برای آن انتخاب کنند، فونت‌های پرکاربرد و معروفی همچون: ایران سن سریف، پویا، ظریف، افسانه، دوئل، نسیم، دینار، کوفی اندروید، صمیم و رویا برخی از فونت‌هایی است که این برنامه در اختیار کاربر قرار داده است و برای او حق انتخاب را در نظر گرفته است.

 

پشتیبانی، نکاتی که قید می‌کنید حتما مد نظر قرار خواهد گرفت

یکی دیگر از نقاط قوت فارس تپ نسبت به سایر کیبوردهایی که شخصا تا پیش از این استفاده کرده‌ام در پشتیبانی و بروزرسانی آن است. پس از انتشار نسخه‌های جدید از سیستم عامل آی‌اواس، حتی آن بروزرسانی‌هایی که به ظاهر نمی‌شود از آن‌ها تحت عنوان بروزرسانی عمده یاد کرد شاهد بروزرسانی این کیبورد هم بوده‌ایم. اگر نگاهی به قسمت نقدهای ارائه شده برای این کیبورد در اپ استور بیاندازید مشاهده خواهید کرد که کاربران مشکلاتی را برای آن مطرح کرده‌اند و با یک حساب ساده و در نظر گرفتن تاریخ انتشار یک نقد و مشاهده توضیحات ارائه شده برای بسته‌های بروزرسانی فارس تپ متوجه خواهید شد که این کیبورد همواره به نقدهایی که به آن وارد شده است پاسخ مثبت ارائه می‌کند و تا آنجایی که سیستم عامل و سیاست اپل اجازه اعمال تغییرات را بر روی نرم‌افزارها در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد، توسعه دهنده این کیبورد هم سعی در وارد کردن و اضافه کردن مطالب عنوان شده در نقدها به نسخه‌های جدید فارس تپ می‌کند.

برای برخورداری از تمام ویژگی‌های این کیبورد شما می‌بایست برای آن اجازه دسترسی صادر کنید که این جواز در ابتدای باز کردن برنامه برای بار اول و همچنین بعدها در قسمت فعال سازی، طی یک پنجره پاپ-آپ به کاربر به صورت تصویری نمایش داده می‌شود. با صدور جواز شما به این کیبورد شما می‌توانید صدای کیبورد را در حالت معمول فعال نگه داشته و از امکانات آن به صورت کامل بهره‌مند شوید.

نگران نباشید، نه تنها فارس تپ بلکه هیچ کیبورد منتشر شده‌ای در اپ استور نمی‌تواند لغات جست‌وجو شده و رمزهای تایپ شده شما را ذخیره و در اختیار توسعه دهنده قرار دهد. بنا به سیاست سخت‌گیرانه و البته مثبت اپل سیستم عامل iOS در مواقعی که کاربران در قسمت‌های مربوط به کلمه عبور نیازمند تایپ کردن کلمات عبورشان باشند این سیستم اجازه حضور و فعالیت کیبوردهای شخص ثالث را نمی‌دهد و کیبورد پیش‌فرض سیستم عامل را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و کاربران می‌توانند بدون دغدغه نسبت به وارد کردن کلمات عبورشان اقدام کنند.

جدای از این مسئله در توضیحات این کیبورد و مکاتبه‌ای که اینجانب با توسعه دهنده این برنامه داشته‌ام عنوان شده که هیچ‌کدام از کاراکترهای درج شده کاربران به واسطه این کیبورد در محیط‌های غیر از درج کلمه عبور، ذخیره نخواهد شد و این اطمینان حاصل می‌شود که شما بتوانید بدون دغدغه و حساسیت از این کیبورد استفاده کنید.

کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)

تنظیمات ظاهری در نظر گرفته شده برای این کیبورد هم امکان فعال یا غیرفعال سازی تغییر رنگ کیبورد در محیط‌هایی با طیف رنگی مختلف را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و کاربران می‌توانند نسبت به تغییر رنگ پس زمینه کیبوردشان اقدام کنند، به بیانی دیگر این مورد یک مورد شخصی سازی کیبورد توسط کاربر است و هر شخص می‌تواند بنا به سلیقه‌اش در آن تغییراتی را اعمال کند.

نقاط قوت:

نزدیک‌ترین شباهت به کیبورد پیش‌فرض iOS

• امکان تعیین نوع فونت مورد دلخواه از بین بیش از ۱۰ فونت پرطرفدار

• وجود صدای کلیک‌های کیبورد به مانند کیبورد پیش‌فرض

• امکان شخصی‌سازی کیبورد بنا به سلیقه کاربر

• در نظر گرفتن محیط آزمایشی برای چک کردن نوع نمایش فونت‌ها

• سرعت و عملکرد مناسب با آخرین نسخه از سیستم عامل iOS

• بروزرسانی‌های مستمر و پاسخگویی به سوالات مطرح شده

• رایگان شدن برنامه در مناسبت‌های مختلف

نقاط ضعف:

پولی بودن برنامه

• هنگام استفاده از اعداد، نگه داشتن انگشتان روی کلمات، پنجره ارائه شده برای اعداد و دیگر کاراکتر‌ها درست پشت انگشتان قرار گرفته که این موضوع می‌تواند به عنوان اصلی‌ترین نقطه ضعف این برنامه یاد شود

کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)

 

در هر صورت اگر هنوز از کیبورد عربی برای مکاتبات خودتان استفاده می‌کنید و توان پرداخت هزینه این کیبورد را دارید فارس تپ می‌تواند یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌های شما باشد چرا که همچنان با عملکرد فوق‌العاده‌ای که دارد در مقابل سایر رقبا قیمت کمتری را برای استفاده در نظر گرفته است.

 

 

اپ‌استور
 • کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)
 • کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)
 • کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)
 • کیبورد فارس‌تپ (FarsTap)
شرکت : FarsTap

نظرات

 • عکس کاربر
  نسیم خرمی راد (تایید نشده) / ۲۲ نوامبر ۲۰۱۶ پاسخ

  من از سيبورد استفاده میکنم به نظرم گرون اومده ، سعی میکنم فارس تپ رو هم امتحان کنم.

 • چت
  نظر بدهید
  CAPTCHA
  حروف در کادر را تایپ کنید
  Image CAPTCHA
  Enter the characters shown in the image.‎

  معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط