Clips: ویرایشگر ویدیویی اختصاصی اپل

بهرام یوسفی
رایگان

اسنپ‌چت به شکلی طرفدار پیدا کرد که خیلی‌ها بعد از دیدن آن به فکر ساختن برنامه‌های مشابه افتادند. برنامه‌هایی مثل Masquerade یا SNOW. اما دور از انتظار نبود که کم‌کم شرکت‌های بزرگ هم به فکر ساخت برنامه‌های اینچنینی بی‌افتند. اپل‌ هم برای سیستم عامل iOS، Clips را تهیه کرد و بر روی آی‌تیونز به رایگان برای دانلود قرار داد.

Clips نیاز به iOS ورژن ۱۰.۳ به بالاتر دارد و فقط بر روی آیفون‌های ۵s به بالاتر و مدل‌های تازه iPad نصب می‌شود.  پس اگر آیفون قدیمی‌تر دارید که هیچ، دستگاهتان اگر جدیدتر هم هست، حتما باید سیستم عامل آن را به روز کنید. 

حالا با توجه به وجود اسنپ‌چت اصلا چرا باید سراغ برنامه‌ای دیگر رفت؟ اپل که از رفتن سراغ برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی همچون Ping به خوبی درس گرفته بود، Clips را به ابزارهای جذابی مجهز کرده. برای مثال شما می‌توانید هنگام گرفتن فیلم و اعمال تغییرات و فیلترگذاری، تنها با صحبت کردن نوشته‌ای روی فیلم بفرستید. حتی با تنظیمات مورد نظر می‌توانید با عوض کردن تن صدای خود شکل نمایش نوشته را تغییر دهید. مسلما این امکان تنها برای چند زبان پشتیبانی می‌شود. البته در همین زبان‌های پشتیبانی شده هم گاهی مثل باقی اپلیکیشن‌ها، اشتباهاتی در درک درست کلمات پیش خواهد آمد. پس خیلی روی زیرنویس درست صحبت‌هایتان حساب باز نکنید! ظاهر نوشته‌‌های درج شده در زیر تصویر را می‌توانید با فونت‌های مختلف و کادر‌های متنوع تغییر دهید.

در کنار این امکانات باید گفت اپل تقریبا اکثر امکاناتی که اینستاگرام و اسنپ‌چت به کاربران خود می‌دهد را در Clips جمع‌آوری کرده است. ضبط ویدیو در این برنامه به سادگی قابل انجام است و تنظیمات پیچیده‌ای در آن دیده نمی‌شود. حتی می‌توانید موقع ضبط صدا را خفه کنید و بعد به همان میزان صدایی دیگر ضبط کنید و روی تصویر قرار دهید. 

اما مهم‌ترین بخش برنامه‌های اینچنینی بخش‌های مفرح آن است. در این برنامه فیلترهای جذابی همچون فیلترهای کمیک‌بوکی، سیاه و سفید، فید، نقاشی و ... وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید عکس‌ها و ویدیوهای خود را تغییر دهید.

و در بخش استیکرها، نوشته‌های جالبی پیدا می‌کنید که بعضی‌ از آ‌ن‌ها بسیار بامزه‌اند. مشکل اما به طور کل آن‌جاست که مخاطبین Clips بیش از اندازه انگلیسی زبان فرض شده‌اند. یعنی شما در جای جای برنامه به این نتیجه می‌رسید که اگر می‌خواهید برای دوستان فارسی‌زبان خود کاری بسازید این برنامه راست کار شما نیست. اما خب حداقل ایموجی‌های زیادی در اختیار دارید. زبان بین‌المللی اینترنت که به شما اجازه می‌دهد تصاویر خود را به شکل‌های بامزه‌ای تغییر دهید. مسلما بعد از اضافه کردن ایموجی یا استیکر امکان تغییرات ظاهری آن‌ها نیز در صفحه برای شما در نظر گرفته‌ شده است.

حالا سوال اول نوشته هنوز پابرجاست. آیا با وجود اسنپ‌چت نیازی به Clips پیدا می‌کنید؟ واقعیت این است که Clips با اینکه کامل و بدون هیچ محتوای پولی عرضه شده اما آن راحتی دیگر برنامه‌ها را ندارد. خیلی کامل نیست و همانطور که گفته شد از بسیاری جهات برای کسانی که غیر انگلیسی زبان هستند، کارایی کاملی ندارد. پس بهتر است به همان اسنپ‌چت و امثالهم اکتفا کنیم.

نقاط قوت

- امکان Live Title که اجازه تایپ نوشتاری به شما می‌دهد

- کاملا رایگان بدون محتوای پولی

- ایموجی‌ها و استیکرهای زیاد

- فیلترهای جذاب

نقاط ضعف

مهم‌ترین نقطه ضعف Clips را می‌توان نبود امکانات کافی در برنامه دانست.

شرکت : اپل
نظر بدهید

نظر خود را به اشتراک بگذارید


معرفی اپلیکیشن‌های مرتبط