شما اینجا هستید

مذهبی

یکی از بهترین کارهایی که مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی انجام داده، ساخت اپلیکیشنی با عنوان «احکام روزه» است که به صورت تمام و کمال به سوالات دینی مردم درباره‌ی روزه پاسخ می‌دهد. شما نیز اگر سوال‌هایی دارید که پاسخ‌شان ذهنتان را مشغول کرده‌، با پانوشت در نقد و بررسی اپلیکیشن «احکام روزه» همراه باشید.

اپلیکیشنی که امروز قصد داریم به آن بپردازیم، همراه مناسب و کاربردی شما در بسیاری از اعمال مذهبی خواهد بود. با نصب این نرم افزار، بسیاری از قابلیت‌های «صلوات شمار، رکعت شمار، قبله نما، دفترچه یادداشت نذورات، استخاره به قرآن، صندوق صدقات و ...» را بر روی گجت هوشمند خود آورده و نیاز به نصب چندین برنامه مذهبی مختلف برطرف خواهد شد.

این روزها بازار کتاب‌های صوتی حسابی داغ است، خیلی از برنامه‌سازان، اپلیکیشن‌هایی را روانه‌ی بازار می‌کنند که مردم را از مشکلات و دردسرهای کاغذها، نجات داده و حتی با کمک صوت و فایل‌های صوتی، آن‌ها را به کتاب و کتاب‌خوانی علاقمندتر می‌کنند.

/ ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

بر اساس گفته‌های بسیاری از عالمان قرآن، نباید تنها به خواندن این کتاب آسمانی اکتفا کرد. بلکه باید معنا و تفسیر آن را دریافته و از آن برای پیشرفت در زندگی بهره برد. اما برای کسانی که به زبان عربی تسلط ندارند، چاره چیست؟

این افراد بر اساس سلیقه‌ی خود می‌توانند به تفسیرها و ترجمه‌های متخصصین این حوزه مراجعه کرده و معنای قرآن را از طریق این عالمان دریابند.

همه‌ی افراد در کشور ما به واسطه‌ی مذهب رسمیِ اسلام، با نماز و نمازخوانی آشنایی دارند. تعلیم نماز در مدرسه و از سنین پایین‌تر انجام می‌پذیرد. ازین‌رو بعدها کمتر کسی به کیفیت و درستی آن در بزرگسالی توجه می‌کند و به همان روال قدیم نماز را به جا ‌می‌آورد. در دنیای امروز دیگر هر کاری وقتِ آنچنانی از زندگی نمی‌گیرد.

بسیاری از فارسی زبانانی که قرآن را می‌خوانند و حتی عرب‌زبان‌ها، علاوه بر درک معنای کلمه به کلمه‌ی قرآن، علاقمند به دانستن تفسیر آن نیز هستند. در این راستا عالمان زیادی، قرآن را تفسیر کرده و در اختیار مردم قرار داده‌اند. یکی از این افراد حجت‌الاسلام محسن قرائتی است که تفسیر خود را با نام «تفسیر نور» منتشر کرده است.

«تفسیر نور» نام کتابی است با همین نام که چند نسخه دارد، اما اپلیکیشنی که ما امروز به آن خواهیم پرداخت، تفسیر مصطفی خرمدل است. با پانوشت در نقد و بررسی «تفسیر نور» همراه باشید.

این برنامه بسیار زیبا توسعه داده شده و در طراحی آن از رنگ‌های سبز و سفید استفاده شده که برای ایرانی‌ها، نماد مذهب هستند.

دعا وسیله‌ی ارتباط با خداست. وقتی از همه‌جا رانده شده‌ایم و چاره‌ای برایمان نمانده است، دست به دعا برمی‌داریم و از معبود آسمان‌ها و زمین کمک می خواهیم. معبودی که توانمندترین است و هر کاری را سامان می‌بخشد. 

/ ۲۶ خرداد ۱۳۹۶

دعای مجیر یکی از دعاهای بلندمرتبه‌ی مسلمانان است که از محمدبن‌عبدالله روایت شده است. این دعا که هشتاد و هشت بند دارد، در هر بندش عبارت «أَجِرْنَا مِنَ النَّارِ یَا مُجِیرُ: پناه بده من را از آتش ای پناه دهنده» تکرار شده است. این دعا یکی از دعاهایی است که خواندنش در روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه مبارک رمضان، ثواب دارد و می‌تواند باعث آمرزش گناهان شود.

/ ۲۶ خرداد ۱۳۹۶

روایت است که حضرت علی (ع) فرموده‌اند که: هرکسی که دعای نور را یک بار در عمر خود بخواند، خداوند به برکت این دعا از گناهان او می‌گذرد. البته این دعا، ثواب‌ها و فواید زیادی دارد از جمله رفع بلا، صاعقه و زلزله.

صفحه‌ها