شما اینجا هستید

مذهبی

در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که رسانه‌ها به همه جا نفوذ کرده و تقریبا جایی وجود ندارد که رادیو و تلوزیون به درستی کار نکند. اطلاع از اوقات شرعی هم اگر از طریق صدای مسجد انجام نگیرد حتما از طریق تلوزیون و یا رادیو انجام می‌پذیرد. اما همیشه که نمی‌توان دست به دامن صدای مسجد و یا رادیو شد.

نهج‌البلاغه کتابی از گزیده سخنان، خطبه‌ها و نامه‌های حضرت علی (ع) است که توسط فردی به نام سید رضی گردآوری و تهیه شده. این کتاب بزرگ شیعه از سه قسمت تشکیل می‌شود: نامه‌ها، خطبه‌ها و کلمات قصار.

در اعقادات ما قوانین و احکام زیادی برای امور در نظر گرفته شده است. موضوعات متنوعی که بعید است از تمام احکام و بایدها و نبایدهای آن خبر داشته باشیم. امروزه کتاب‌های الکترونیکی و نرم‌افزارهای مذهبی جزو پربازدیدهای مارکت‌های ایرانی به شمار می‌روند. مثل رساله‌ها که دغدغه‌ی حمل و نگه‌داری هم در این مورد از بین می‌برند. یکی از این رساله‌ها مربوط به آیت‌الله زنجانی ست.

یکی از بهترین کارهایی که مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی انجام داده، ساخت اپلیکیشنی با عنوان «احکام روزه» است که به صورت تمام و کمال به سوالات دینی مردم درباره‌ی روزه پاسخ می‌دهد. شما نیز اگر سوال‌هایی دارید که پاسخ‌شان ذهنتان را مشغول کرده‌، با پانوشت در نقد و بررسی اپلیکیشن «احکام روزه» همراه باشید.

اپلیکیشنی که امروز قصد داریم به آن بپردازیم، همراه مناسب و کاربردی شما در بسیاری از اعمال مذهبی خواهد بود. با نصب این نرم افزار، بسیاری از قابلیت‌های «صلوات شمار، رکعت شمار، قبله نما، دفترچه یادداشت نذورات، استخاره به قرآن، صندوق صدقات و ...» را بر روی گجت هوشمند خود آورده و نیاز به نصب چندین برنامه مذهبی مختلف برطرف خواهد شد.

این روزها بازار کتاب‌های صوتی حسابی داغ است، خیلی از برنامه‌سازان، اپلیکیشن‌هایی را روانه‌ی بازار می‌کنند که مردم را از مشکلات و دردسرهای کاغذها، نجات داده و حتی با کمک صوت و فایل‌های صوتی، آن‌ها را به کتاب و کتاب‌خوانی علاقمندتر می‌کنند.

/ ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷

بر اساس گفته‌های بسیاری از عالمان قرآن، نباید تنها به خواندن این کتاب آسمانی اکتفا کرد. بلکه باید معنا و تفسیر آن را دریافته و از آن برای پیشرفت در زندگی بهره برد. اما برای کسانی که به زبان عربی تسلط ندارند، چاره چیست؟

این افراد بر اساس سلیقه‌ی خود می‌توانند به تفسیرها و ترجمه‌های متخصصین این حوزه مراجعه کرده و معنای قرآن را از طریق این عالمان دریابند.

همه‌ی افراد در کشور ما به واسطه‌ی مذهب رسمیِ اسلام، با نماز و نمازخوانی آشنایی دارند. تعلیم نماز در مدرسه و از سنین پایین‌تر انجام می‌پذیرد. ازین‌رو بعدها کمتر کسی به کیفیت و درستی آن در بزرگسالی توجه می‌کند و به همان روال قدیم نماز را به جا ‌می‌آورد. در دنیای امروز دیگر هر کاری وقتِ آنچنانی از زندگی نمی‌گیرد.

بسیاری از فارسی زبانانی که قرآن را می‌خوانند و حتی عرب‌زبان‌ها، علاوه بر درک معنای کلمه به کلمه‌ی قرآن، علاقمند به دانستن تفسیر آن نیز هستند. در این راستا عالمان زیادی، قرآن را تفسیر کرده و در اختیار مردم قرار داده‌اند. یکی از این افراد حجت‌الاسلام محسن قرائتی است که تفسیر خود را با نام «تفسیر نور» منتشر کرده است.

«تفسیر نور» نام کتابی است با همین نام که چند نسخه دارد، اما اپلیکیشنی که ما امروز به آن خواهیم پرداخت، تفسیر مصطفی خرمدل است. با پانوشت در نقد و بررسی «تفسیر نور» همراه باشید.

این برنامه بسیار زیبا توسعه داده شده و در طراحی آن از رنگ‌های سبز و سفید استفاده شده که برای ایرانی‌ها، نماد مذهب هستند.

صفحه‌ها