نقشه و مسیریابی

خیلی از شهروندان تهرانی یا کسانی که به تهران سفر می‌کنند، از مترو برای عبور و مرور سریع‌تر استفاده کرده و خیلی زود به مقصد خود می‌رسند. ظاهر قضیه بسیار ساده است اما در باطن این مسافران باید مسیر خود را در میان خطوط پیچیده‌ی مترو پیدا کرده و خود را از شمال به جنوب یا از شرق به غرب برسانند. گاهی اوقات باید چند بار خط عوض کنند یا بفهمند که نزدیک‌ترین ایستگاه در نزدیکی مقصدشان کجاست.

بسیاری از سیستم‌های مسیریابی یا اصطلاحا ناوبری، برپایه‌ی اینترنت و دریافت لحظه به لحظه‌ی اطلاعات موجود کار می‌کنند. در این میان، برنامه‌هایی نیز هستند که به صورت آفلاین فعالیت کرده و به کاربر اجازه می‌دهند تا حتی در نبود اینترنت نیز مسیر خود را با استفاده از مسیریاب‌ها و جی پی اس بیابد.

یکی از برنامه‌های نقشه خوانی و مسیریابی که شاید تا به حال کمتر نامش را شنیده باشید، اپلیکیشن «Here WeGo» است. این برنامه تا به حال بیش از صد هزار بار از مارکت معتبر اندرویدی کافه بازار دانلود شده، حجم آن مانند سایر اپلیکیشن‌های نقشه خوانی و مسیریابی زیاد و برابر با ۴۴.۲ مگابایت است؛ پس اول مطمئن شوید که تلفن همراه شما حافظه‌ی کافی داشته باشد.

/ ۰۸ خرداد ۱۳۹۶

برنامه‌ای برای کسانی که به یافتن مختصات دقیق و اطلاعات جغرافیایی نیاز دارند.

GPS مخفف Global Positioning System و به معنای سیستم موقعیت یابی جهانی است. این سیستم توسط مجموعه‌ای از ماهواره‌ها که در مدار زمین قرار دارند، کنترل و اطلاعات آن‌ها به زمین مخابره می‌شود.

اپلیکیشن ۱۴۱، نرم افزار موبایلی مرکز مدیریت راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل است که اکثر جاده‌های اصلی کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این روز‌ها کمتر کسی پیدا می‌شود که برای پیدا کردن آدرس مکانی، از ماشین پیاده شده و از افراد حاضر در محل به سوال پرسیدن مشغول شود؛ شاید نقشه‌های زیاد و گوناگونی را داخل دکه‌ها دیده باشید که به فروش می‌رسند و این سوال را از خود کرده باشید که اصلا این کاغذ‌ها به چه دردی می‌خورد؟

زندگی در شهری مانند تهران،‌ نیاز به اطلاعات کامل و به روز از وسایل حمل و نقل عمومی دارد. برای استفاده از مترو اپلیکیشن‌های خوبی طراحی شده، اما اتوبوس چطور؟ در بسیاری از مسیرها، رفت و آمد تنها با خط‌های اتوبوس و BRT ممکن است و امکان عبور و مرور با خودرو و ماشین وجود ندارد. 

این روزها برنامه‌های مسیریابی و نقشه برداری طرفداران زیادی دارند، مخصوصا در شهرهای بزرگی که بدون کمک آن‌ها ممکن است ساعت‌ها در ترافیک بمانیم یا حتی برای پیدا کردن یک آدرس ساده گم شویم. باید قبول کنیم که دنیا خیلی تغییر کرده و ما بدون تکنولوژی، موجودات سرگردانی روی کره‌ی خاکی هستیم که آینده‌ای نداریم.

اپلیکیشن مسیریاب Sygic یک نقشه‌ی آفلاین از سراسر زمین دارد که می‌توانید با استفاده از آن بدون اینترنت به تمام نقاط دنیا سفر کنید.

دوستان خود را با اپلیکیشن پیش‌فرض اپل موسوم به Find Friend پیدا کنید و در لحظه متوجه حضورشان در اطرافتان قرار بگیرید.

صفحه‌ها