نقشه و مسیریابی

این روزها دیگر کسی وجود ندارد که اصطلاحاً همه‌جا را بلد باشد. البته لزومی هم ندارد وقتی که ابزارهای مسیریابی بیش‌تر از همیشه در دسترس هستند. اگر همه‌ی معابر را هم بشناسید، آگاهی از وضعیت لحظه‌ای ترافیک نیاز به ابزار دارد. چنین ابزارهایی به‌ویژه برای رانندگان بسیار مفید هستند.

خیلی از شهروندان تهرانی یا کسانی که به تهران سفر می‌کنند، از مترو برای عبور و مرور سریع‌تر استفاده کرده و خیلی زود به مقصد خود می‌رسند. ظاهر قضیه بسیار ساده است اما در باطن این مسافران باید مسیر خود را در میان خطوط پیچیده‌ی مترو پیدا کرده و خود را از شمال به جنوب یا از شرق به غرب برسانند. گاهی اوقات باید چند بار خط عوض کنند یا بفهمند که نزدیک‌ترین ایستگاه در نزدیکی مقصدشان کجاست.

چه ساکن تهران باشیم چه نباشیم، اولین چیزی که با شنیدن نام آن به یاد می‌آوریم شلوغی و ترافیک همیشگی آن است. تهران به عنوان پایتخت سیاسی و فرهنگی کشورمان شلوغ‌ترین شهر ایران است و در رتبه بندی پر جمعیت‌ترین شهر‌های دنیا، مقام بیست و چهارم را دارد. البته آمار۸ میلیونی جمعیت تهران، جمعیت استاندارد آن است و این جمعیت در روز، با مهاجرت حاشیه نشینها برای کار و...

با بزرگ شدن شهرها و افزایش مسافرت‌های بین شهری یافتن مکان‌های مورد نظر کمی سخت شده‌اند. برای رسیدن به مقصد راه‌های بسیاری است اما کدام راه بهترین است؟ اپلیکیشن‌های بسیاری نقشه‌های شهری ارائه می‌دهند. اما نقشه نمی‌تواند به شما بگوید از چه مسیری به مقصد خود بروید بهتر است. به همین دلیل برنامه‌های مکان‌یاب وارد بازار شدند.

بسیاری از سیستم‌های مسیریابی یا اصطلاحا ناوبری، برپایه‌ی اینترنت و دریافت لحظه به لحظه‌ی اطلاعات موجود کار می‌کنند. در این میان، برنامه‌هایی نیز هستند که به صورت آفلاین فعالیت کرده و به کاربر اجازه می‌دهند تا حتی در نبود اینترنت نیز مسیر خود را با استفاده از مسیریاب‌ها و جی پی اس بیابد.

امروزه که تهران هر روز شلوغ‌تر می‌شود و ترافیک آن را به پارکینگی بزرگ بدل کرده استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی برای پیدا کرده راه‌های خلوت‌تر بهترین کار ممکن به نظر می‌رسد. راهی که مدت‌هاست ساکنان شهرهای بزرگ از آن بهره می‌برند.

یکی از برنامه‌های نقشه خوانی و مسیریابی که شاید تا به حال کمتر نامش را شنیده باشید، اپلیکیشن «Here WeGo» است. این برنامه تا به حال بیش از صد هزار بار از مارکت معتبر اندرویدی کافه بازار دانلود شده، حجم آن مانند سایر اپلیکیشن‌های نقشه خوانی و مسیریابی زیاد و برابر با ۴۴.۲ مگابایت است؛ پس اول مطمئن شوید که تلفن همراه شما حافظه‌ی کافی داشته باشد.

/ ۲۹ می ۲۰۱۷

برنامه‌ای برای کسانی که به یافتن مختصات دقیق و اطلاعات جغرافیایی نیاز دارند.

GPS مخفف Global Positioning System و به معنای سیستم موقعیت یابی جهانی است. این سیستم توسط مجموعه‌ای از ماهواره‌ها که در مدار زمین قرار دارند، کنترل و اطلاعات آن‌ها به زمین مخابره می‌شود.

اپلیکیشن ۱۴۱، نرم افزار موبایلی مرکز مدیریت راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل است که اکثر جاده‌های اصلی کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این روز‌ها کمتر کسی پیدا می‌شود که برای پیدا کردن آدرس مکانی، از ماشین پیاده شده و از افراد حاضر در محل به سوال پرسیدن مشغول شود؛ شاید نقشه‌های زیاد و گوناگونی را داخل دکه‌ها دیده باشید که به فروش می‌رسند و این سوال را از خود کرده باشید که اصلا این کاغذ‌ها به چه دردی می‌خورد؟

صفحه‌ها