کتاب و کتاب‌خوانی

تا به حال به گذشته‌ی خود نگاه کرده‌اید؟ حتما شما نیز کارهای درست و اشتباه زیادی دارید. کارهایی که شاید بسیاری از آن‌ها، تنها با یک نصیحت یا مشورت کوچک، در مسیر دیگری به حقیقت می‌رسیدند. فکر می‌کنید افراد و شخصیت‌های بزرگ دنیا، چه تجربیاتی دارند و چه موضوعاتی را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند؟ شاید با خواندن سخنان این افراد، راهی جدید در زندگی تک تک ما گشوده شود.

«مترجم هوشمند» مترجمی است که همیشه و همه جا همراه شما خواهد بود. فقط کافیست متن انگلیسی چاپ شده را با کمک دوربین دستگاه خود اسکن کرده و ترجمه آن را در کسری از ثانیه دریافت کنید.

/ ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶

در هر حرفه یا مقطع تحصیلی که باشید، قطعا گذرتان به دیکشنری‌ها افتاده است. با توجه به گسترش ارتباطات امروزی، دیکشنری‌ها نقش بسیار مهمی را در فهم واژگان خارجی ایفا می‌کنند. در این راستا نرم‌افزارهای موبایلی بسیاری روانه بازار شدند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به PICoDIC  اشاره کرد. با پانوشت همراه باشید تا به نقد و بررسی این اپلیکیشن پرطرفدار بپردازیم.

چه خوره‌ی کتاب باشید و چه فقط گاهی گذرتان به کتاب و کتاب‌فروشی بیفتد، فیدیبو می‌تواند به کارتان بیاید. اپلیکیشن کتاب‌خوانی که برای اولین بار در خاورمیانه با شعار "مطالعه آزاد برای همه، همه‌وقت، همه‌جا" کار خود را شروع کرد.

کتاب‌های کمیک معمولا طوری نیستند که بشود توی کیف گذاشت و این‌طرف ‌و آن‌طرف برد، پس اگر جزو آدم‌های کمیک‌باز باشید، اپلیکیشن‌هایی مثل «کمیک‌باز» را روی هوا می‌زنید؛ یعنی واقعا چه چیز بهتر از این‌که حجم آنچنانی کتاب‌های کمیک را بشود توی گوشی داشت.

گوشی تلفن همراه دیگر فقط وسیله‌ای برای ارتباط آدم‌ها همدیگر نیست؛ می‌توانید از این اختراع انسان مدرن، برای ارتباط با خدا هم استفاده کنید!

چیزی که زیاد داریم وقت مرده است و چیزی که کم داریم توان جسمی برای بیشتر و بیشتر باز نگه داشتن چشم‌هایمان، آن هم برای مطالعه.

دلیلش چیست؟ به خاطر هیاهوی روزمرگی و ترافیک و معطلی‌های ناخواسته است که اینطور می‌شود؟ دلیل‌اش هرچه باشد چند سالی است که کتاب‌های صوتی دارند جای خودشان را در بین جماعت کتابخوان باز می‌کنند.

 بعید است ما ایرانی‌ها حالا‌حالاها دست از سر حافظ برداریم. هر چقدر هم که کهن شود هنوزبرای ما حرف برای گفتن دارد؛ کمترین‌ش این است که حافظ با خودش «امید» به دل آدم می‌ریزد و این ربطی به شعر دوست بودن یا نبودن ما ندارد؛ ما همیشه به امید و حس خوب احتیاج داریم.

در روزگاری که دنیای مجازی همه چیز را، از روابط بین انسان‌ها گرفته تا سبک زندگی، دگرگون کرده است، کتاب‌ها مظلوم‌ترین موجودات عالمند. کتاب‌هایی که روزگاری زمینه ساز تغییرات بزرگ و بیداری انسان‌ها بودند، حالا در شرف فراموشی‌اند.

/ ۰۵ دى ۱۳۹۵

بعد از ورود اینترنت و تلفن‌های همراه هوشمند به جامعه جهانی، کتاب خواندن تا حد زیادی از شکل کاغذی خارج شده و به صورت الکترونیکی در آمده است.