«دیتابین» تنها و اولین زیرساخت تحلیل داده اپلیکیشن‌های موبایلی در ایران

مهسا اباذری

نمایشگاه و همایش بین‌المللی TGC2017 نخستین و بزرگ‌ترین رویداد تجاری صنعت بازی در خاورمیانه است که در روزهای ۱۵ و ۱۶ تیرماه سال جاری برگزار گردید. در لیست شرکت کنندگان، اسامی بازی‌سازان مطرح جهان و نیز بازی‌سازان موفق ایرانی به چشم میخورد که میتوان باز شدن دروازه ورود بازی‌های ایرانی به بازارهای بین‌المللی را یکی از بازخوردهای مثبت این رویداد برشمرد. به واقع میتوان گفت TGC مهم‌ترین رویداد بازی‌های ویدیویی در کشور و منطقه خاورمیانه، به منظور انتقال دانش میان بازی‏سازان جهان و ایران است تا به این مهم برسیم که ناشران در بازی، به دنبال چه هستند و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت بازی‌های ویدیویی چگونه به دست می‏آید...؟

حال اما جدا از حضور بازیهای متفات، این رویداد یک فرصت بسیار عالی برای آشنایی و ارتباط میان بازی‌سازان با "تیم‌های توسعه و تحلیل داده در برنامه" محسوب می‌شد.

دیتابین به عنوان اولین سرویس تحلیل داده در این رویداد خوش درخشید و توانست توجه بسیاری از بازی‌سازان را به خود جلب کند. تیم جوان، با انگیزه، حرفه‌ای و خلاّق "دیتابین" با حمایت گروه توسعه سیستم «نابت» چندیست فعالیت خود را آغاز نموده و با داشتن افرادی مجرب توانسته در همان ابتدای کار به عنوان تنها و اولین سرویس تحلیل داده اپلیکیشن‏‌های موبایلی در ایران همکاری خود را با بازی‌سازان سازمانی و نیز بازی‌سازان مستقل ایرانی آغاز کند.

اما سوالی که برای مخاطبین پیش می‌آید این است که دیتابین چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

دیتابین یک زیرساخت تحلیل داده برای درک رفتار کاربران با هدف بهبود طراحی و کسب در آمد بیشتر است. افراد متخصص و مجربی که در تیم دیتابین قرار دارند با جمع آوری داده‌های نرم افزاری گروهی که می‌خواهند از این سرویس بهره‌مند شوند و با استفاده از «کیت توسعه‏ نرم‌افزار» اختصاصی خودشان مشغول به ارائه نتایج در دسته بندی‌های مختلف می‌شوند. شاید چیزی که دیتابین را در این زمینه نسبت به دیگر همتایان خود متمایز می‌کند، استفاده بهینه آن ها از زمان است. به طوری که آن ها نتایج خود را در هر نیم ساعت و یا کمتر به روز رسانی می‌کنند.

دیتابین یک پوشش کاملاً رایگان و بسیار مفید برای بازی‌سازان ایرانی تلقی می‌شود. اما این باعث نشده که آن ها نتوانند سرویس‏‌های اختصاصی خود را از طریق دریچه مالی با مشتریان خاص خود ارائه دهند.

تیم دیتابین با استفاده از دانش خود، استراتژی بازاریابی را که می‌تواند در مورد محصولی خاص به بهترین نحو صدق کند ارائه می‌دهد. آن‌ها همواره دید وسیعی از مشاوره خود را مربوط به کاربران آن نرم افزار می‌دانند؛ و نیز بر این مهم واقفند که یکی از رکن‏‌های اصلی برای موفقیت محصول، تمرکز بر روی نیاز مشتریان و مخاطبین در زمان ساخت محصول است. 

با توجه به ساختاری که بازاریابی و بازارهای نرم افزاری گوشی‌های همراه هوشمند در ایران دارند، دیتابین یک سرویس مناسب و مورد نیاز برای توسعه دهندگان ایرانی به حساب می‏‌آید. زیرا همانطور که می‌دانید، اصول اولیه و اصلی بازاریابی نرم افزارهای گوشی در ایران با استانداردهای جهانی موجود کمی متفاوت است.

به نظر میرسد دیتابین یک ساختار کاملا سازگار و بومی با زیرساخت محصولات ایرانی دارد؛ با امید به اینکه این شرکت بتواند در بهبود بازاریابی صنعت بازی‌های ایرانی نقش بسزایی ایفا کند.

دیتابین که به نشانی اینترنتی Databeen.com در دسترس است، علاوه بر سودآوری که برای یک نرم افزار و تیم سازنده‌اش دارد، خود را معطوف به تحلیل رفتار کاربران نیز کرده است؛ با توجه رایگان بودن این سرویس و همینطور آرمان‌هایی که تیم جوان آن دنبال می‌کنند، به نظر می‏‌آید دیتابین یک سیستم مفید و حاصل احساس مسئولیت سازندگان آن است.

مدیر تولید یکی از شرکت‌های بازی‌سازی در پاسخ به این سوال که چرا از سرویس دیتابین در بازی‌های خود استفاده می‌کنید گفت: دیتابین محیط ساده و کاربرپسندی دارد، پیاده سازی داده‌ها در آن آسان است، محیط فارسی دارد و از سرورهای ایران استفاده می‌کند (می‌خندد و می‌گوید من قبلا همیشه نگران فیلترینگ سایت‌های خارجی بودم!) و پشتیبان فنی راحت و مهم‌تر این که کاملا رایگان است. همچنین داده‌های تجمیعی از کمپین‌های تبلیغاتی می‌دهد، داده‏ی پرداخت‌ها رو می‌تونم رصد کنم و شاخص‌های درآمدی بازی‌هام رو می‌تونم خیلی دقیق و real time توش ببینم. امکان ارائه گزارشات اختصاصی هم بهم داده و رویدادهای سفارشیم رو هم به راحتی می‌تونم توش تعریف کنم".

دیتابین در اولین حضورش در TGC2017 توانست نظر بازیسازان و توسعه دهندگان زیادی را به سمت خود جلب کند. علاوه بر این، دیتابین در روز جمعه مورخ ۱۶/۴/۹۶ با حضور «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و همین طور «سید رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توانست بازخورد بسیار مثبتی را از طرف ایشان دریافت کند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط