دستگاه‌های ارزان قیمتی که به وسیله گوشی شما کار یک آزمایشگاه را انجام می‌دهند

بهرام یوسفی

به طور معمول آزمایش‌های خون، ادرار یا بزاق نیاز به ماشین‌های چند هزار دلاری آزمایشگاه‌ها دارد و در برخی مناطق این دستگاه‌ها یا در اختیار نیستند یا مدل‌های ارزان قیمتی که کارایی خوبی ندارند در دست دکترها قرار دارد. اما به تازگی دانشنمدان دانشگاه Illinois توانستند یک دستگاه ۵۵۰ دلاری با کمک پرینت سه بعدی بسازند که با استفاده از گوشی‌های هوشمند امروزی می‌تواند آزمایش‌های معمول را به خوبی انجام دهد.

به گفته سازندگان این دستگاه، آزمایشگاه جیبی می‌تواند آزمایشاتی که بر مبنای تغییر رنگ مایع هستند یا اینکه بر پایه ایجاد درخشش در مایع هستند (مانند مایعات فلورسنت) را به خوبی انجام دهند. برای انجام آزمایش هم کافی‌ست مایع مورد نظر را در منبع آن که به صورت دستی گشوده می‌شود بریزید. یا با استفاده از فلش LED یا با نور سبز خود دستگاه آزمایش را انجام داده و دوربین پشتی آن را به ثبت می‌رساند و با آنالیز آزمایش از روی عکس گرفته شده و تغییرات رنگی، جواب آزمایش بر روی گوشی نمایش داده می‌شود. منبع ذکر شده امکان گرفتن چند نمونه همزمان را هم دارد که انجام آزمایشات چند گانه را سرعت بهتری می‌بخشد.

به گفته دانشنمدان دانشگاه Illinois، دستگاه آن‌‌ها جدا از اینکه می‌تواند برای آزمایشات پزشکی استفاده شود، امکان آزمایش ذرات محیطی، آزمایش مواد مخدر، کنترل کیفیت غذا و ... را نیز خواهد داشت.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط