ده بازی برتر کنسول‌های قدیمی(Sega Genesis)

بهرام یوسفی

برای بسیاری از نوجوانان امروزی بازی یعنی گرافیک سه‌بعدی با بافت‌های پیچیده و نقشه‌های بزرگ. اما زمانی بود که بعد از موفقیت‌های میکرو، سگا کنسولی ارائه کرد که گرافیک خیلی بهتری داشت و در زمان خودش تمام چشم‌ها را به خود خیره کرده بود. کنسولی که تا آمدن نینتندو۶۴ و پلی‌استیشن یک حکمران صنعت بازی بود و بازی‌هایش همه‌جای دنیا دست به دست می‌شد. امروز نگاه می‌اندازیم به برترین بازی‌های این کنسول و در آخر شما را راهنمایی خواهیم کرد تا چطور با شبیه‌ساز‌های موجود این عناوین ارزشمند را امتحان کنید.

* در نظر داشته باشید که معروفیت داخلی هم در انتخاب بازی‌ها نقش داشته و بعضی عناوین به خاطر اینکه در ایران یا عرضه نشدند و یا اینکه محبوب نبودند در این لیست قرار نگرفتند.

۱۰. Aladdin

خیلی‌ها در نظر داشتند که علاءالدین تنها در ایران طرفداران بسیاری دارد، اما اینطور نیست. این بازی جذاب که از روی کارتونی معروف ساخته شده بود، آنقدر خوب بود و طرفدار پیدا کرد که کاملا خود را از سیر سایه انیمیشن معروفش بیرون کشید و یک عنوان مستقل شد (کاری که این روزها هیچ عنوان اقتباسی نمی‌تواند انجامش دهد). علاءالدین توسط خود هنرمندان دیزنی طراحی شده بود و برای کنسول‌های سوپرنینتندو و سگا جنسیس عرضه شد اما نسخه سگا کیفیت و گرافیک بهتری داشت.

۹. Battletoads & Double Dragon

شاید می‌شد از هر کدام این بازی‌های یکی را انتخاب کرد اما بهتر دیدیم برای اینکه لیست ما بازی‌های متنوع‌تری را در خود ببیند، کراس‌اور اون دو بازی محبوب را قرار دهیم. Double Dragon از سری بازی‌های محبوبی است که از دوره آمیگا عناوین پرطرفداری داشت و Battletoads که از بازی‌های محبوب سگا محسوب می‌شود.

۸. The Lion King

اگر امروز در مورد بازی‌هایی بپرسیم که از روی انیمیشن‌ها یا فیلم‌ها ساخته شده‌اند، جواب‌ها به عناوینی ختم می‌شود که حتی ارزش بازی‌ کردن هم ندارند. اما دو بازی دیزنی از روی انیمیشن‌هایش یکی از یکی بهتر بودند. شیرشاه را هم خود انیماتورهای دیزنی کشیده بودند و این بازی هم چه از حیث فروش و چه از حیث کیفیت جزو برترین‌های سگا شد.

۷. Comix Zone

این بازی یکی از خاص‌ترین گیم‌پلی‌های تاریخ بازی‌های کامپیوتری را دارد، جایی که شما باید در ورق‌های یکی کمیک‌بوک به مبارزه با دشمنانی بروید که در آن وجود دارند! روایت داستان هم در ورق‌های همان کمیک جریان دارد و به طور کلی شما از محیط آن خارج نمی‌شوید. شخصا قول می‌دهم، اگر همین حالا هم این بازی را شروع کنید، گیم‌پلی و جذابیت بصری آن شما را مجذوب خود کند.

۶.  Super Street Fighter 2

شاید اگر مورتال کمبات آنقدر در بین دارندگان سگا طرفدار پیدا نمی‌کرد، Street Fighter به راحتی بهترین بازی مبارزه‌ای می‌شد، اما واقعیت این است که بعد از نینتندو اگر چه Street Fighter جزو پرفروش‌ترین بازی‌های سگا بود اما به اندازه آن معروف نشد. بازی مبارزات جذاب و سریعی داشت و شخصیت‌هایی که هر کدام کاراکتر خاص به خود را داشتند. البته مورتال کمبات در نهایت تنها در سگا محبوب‌تر ماند و چه قبل و چه بعد از این کنسول همیشه زیر سایه Street Fighter باقی ماند.

۵. Castlevania: Bloodlines

برای طرفداران Castlevania این عنوان یادگاری پرغرور از عصر بازی‌های دو بعدی است. نکته جالب اینجاست که داستان بازی اساسا جزو سری اصلی حساب نمی‌شود و به نوعی پیش‌زمینه داستانی بازی‌های بعدی را پایه می‌گذارد، اماگرافیک زیبا، گیم‌پلی روان و فوق‌العاده و موسیقی کم‌نظیری که تا مدت‌ها در ذهنتان باقی می‌ماند، سرنوشت اریک را دریای خون‌آشامی به یکی از بهترین‌های سگا بدل کرد.

۴. X-Men 2: Clone Wars

شاید وجه تمایز سگا و سوپرنینتندو تم بازی‌ها بود. بازی‌های سگا تم تاریک‌تر و بزرگسالانه‌تری نسبت به دنیای رنگارنگ میکرو داشت. حتی اگر به بازی ابرقهرمانی اکس‌من ۲ نگاهی بندازیم این محیط و داستان تاریک بازی خودنمایی می‌کند. گیم‌پلی این عنوان جزو بهترین بازی‌های خطی سگا محسوب می‌شود. به نوعی موفقیت این بازی را می‌توان با سری پلیس آهنی در سوپرنینتندو مقایسه کرد.

۳. Golden Axe

تبر طلایی خیلی در ایران پرطرفدار بود. اگر سگا کرایه می‌کردید، حتما یک نسخه از آن را هم می‌گرفتید. خوشبختانه از معدود اسم‌هایی هم بود که به خوبی ترجمه شده بود. بازی به شما اجازه می‌داد بین سه شخصیت مختلف که یکی دورف، یکی بربر و دیگری کمان‌دار بود یکی را انتخاب کنید و در دنیای کهن به مبارزه با دشمنان بروید. سواری بر روی اژدها، اسلحه‌های جدید و ... تنها بخشی از گیم‌پلی متنوع و جذاب این بازی بودند.

۲.  Mortal Kombat 2

انتخاب یکی از مورتال کمبات‌ها به عنوان بهترین و گذاشتن آن در لیست کار آسانی بود. هیچ وقت نباید در بهترین بودن شماره دم شک داشت. هنوز شخصیت‌های اضافی به بازی اضافه نشده بود و بهترین‌ها را باید برای انجام چندضرب‌های زیبا انتخاب می‌کردید. شاید اگر از خشونت بیش از حد بازی راضی نبودید، با این بازی به مشکل بر می‌خوردید، در غیر این صورت هیچ کس در مورد بهترین بازی مبارزه‌ای سگا هیچ شکی ندارد.

۱.  The Sonic Series

اگر ماریو را نماد نینتندو بدانیم، سونیک بدون شک نماد سگاست. نمی‌شد تنها یک بازی از میان این بازی‌های فوق‌العاده را انتخاب کرد و گفت این از بقیه بهتر بوده، پس ما سری بازی‌های سونیک را به عنوان برترین بازی این مجموعه در نظر گرفتیم. محبوبیت سونیک به دو علت بود؛ یکی این که ماریو با کنسول رو به افول نیتندو کمی از نظر مردم به دور شده بود و دوم هیجان و سرعتی بود که این جوجه تیغی در مراحل به کار می‌برد. سرعتی که در بین بازی‌های خطی آن زمان اصلا باب نبود، بازیکنان را میخکوب گیم‌پلی می‌کرد.

برای انجام این بازی‌ها به شبیه‌ساز احتیاج خواهید داشت که نسخه‌های PC ،PSP، اندروید و ... آن از این لینک در دسترس خواهد بود. اگر هم به دانلود بازی‌های آن علاقه داشتید این لینک منبع خوبی برای آن خواهد بود.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط