محققان باتری‌های انعطاف پذیری اختراع کرده‌اند که انرژی خود را از آب شور تامین می‌کنند!

مهسا اباذری

مشکلی که در اکثر باتری‌های مصرفی وجود دارد، ثابت بودن شکل ظاهری آنهاست و این مشکل در طراحی محصولات تاثیر مستقیمی دارد. در همین راستا کمپانی‌هایی با تغییر در شکل و یا فشرده‌سازی باتری‌ها، سعی در حل این مشکل دارند.

گر چه به نظر می‌رسد این معضل در آینده‌ای نه چندان دور برطرف خواهد شد؛ طبق مطلبی که در سایت The Verge منتشر شد، محققان در حال ساخت باتری هستند که نه تنها قابل انعطاف است بلکه انرژی خود را از آب شور تامین می‌کند! این اختراع منجر به تولید انواع جدیدی از دستگاه‌ها و گجت‌های پوشیدنی می‌شود که لزوما نیازی به سازگاری با باتری‌های سنتی ندارند.

محققان دریافتند که می‌توانند باتری‌ها را بدون آسیب رساندن به آن‌ها تا کنند. همچنین متوجه شدند که این باتری‌ها در مقایسه با انواع سنتی بسیار امن‌تر هستند، زیرا در فناوری ساخت آن‌ها به جای مواد شیمیایی سمی از مایعات بی‌ضرر همچون آب شور و محلولات IV بهره گرفته شده است.

محققان تاکنون موفق به ساخت دو نوع از این باتری‌ها شده‌اند: یک مدل به شکل کمربند و دیگری لوله‌ای شکل است. آن‌ها همچنین باتری را با مواد مختلف دیگری همچون سدیم سولفات مورد بررسی قرار داده‌اند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط