مزایا و معایب بیت‌کوین

ستاره ارانی

در این پست با مزایا و معایب بیت‌کوین، این پول اینترنتی بیشتر آشنا خواهید شد:

 مزایای بیت کوین

• آزادی زمان و مکان در پرداخت - در هر زمان  و هر مکانی از این کره خاکی، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت‌کوین امکان‌پذیر است. در این نوع پرداخت هیچ تعطیلاتی وجود ندارد. هیچ حد و مرزی در کار نیست. محدودیت و سقفی هم برای پرداخت خود ندارید. پس در واقع کاربران بیت‌کوین بر آن کنترل کامل دارند.

• کارمزدهای بسیار کم - در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت‌کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار کم، انجام می‌گیرد. کاربران می‌توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، پردازشگرهای تجاری هم هستند که به سودجویان در پردازش تراکنش‌ها، تبدیل بیت‌کوین‌ها به یک ارز بدون پشتوانه و واریز مبالغ بطور مستقیم و روزانه به حساب بانکی آنها، کمک کند. چون این تراکنش‌ها بر مبنای بیت‌کوین است، کارمزدهایی به مراتب کمتر از کارمزدهای شبکه کارت اعتباری یا پی پال، از آنها کاسته خواهد شد.

• ریسک کمتر برای افرادسودجو- تراکنش‌های بیت‌کوین امن و برگشت ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس افراد نیست. به همین دلیل از سودجویان در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا پرداختهای برگشتی جعلی محافظت می‌کند. دستاوردهای خالص آن عبارت است از: کارمزد کمتر، بازارهای بزرگتر و هزینه‌های مدیریت کمتر.

• امنیت و کنترل - کاربران بیت‌کوین بر تراکنش‌های خود کنترل کامل دارند. پرداخت‌های بیت‌کوینی بدون اینکه اطلاعات شخصی کسی را به همراه داشته باشد، انجام می‌گیرد. به این ترتیب محفاظت شدیدی در برابر سرقت هویت ایجاد شده است. کاربران بیت‌کوینی همچنین می‌توانند با تهیه بک آپ یا نسخه پشتیبان و رمزگذاری، از پولشان محافظت نمایند.

• شفافیت و بی طرف بودن - تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت‌کوین به سادگی روی زنجیره بلاک (BlockChain) در دسترس همه هست و می‌توان آنرا بلافاصله درستی آزمایی کرده و از آنها استفاده نمود. هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند پروتکل بیت‌کوین را کنترل و یا دستکاری نماید، چون این پروتکل‌ها با رمزنگاری، ایمن شده و هسته بیت‌کوین را از نظر شفافیت، بیطرفی کامل و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.

معایب بیت‌کوین:

• میزان پذیرش - بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت‌کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت‌کوین‌ها را می‌پذیرند چرا که مزایای آنرا می‌خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد افراد بیشتری از آن بهره‌مند شوند.

• ناپایداری - ارزش کلی بیت‌کوین‌های در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت‌کوین استفاده می‌کنند، در مقایسه با آنچه که می‌تواند باشد، هنوز کم است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیت‌های تجاری نسبتاً کمی هستند که می‌توانند بر بهای بیت‌کوین اثری چشمگیر داشته باشند. از لحاظ نظری این ناپایداری، در صورت رشد بازارها و تکنولوژی بیت‌کوین، کاهش خواهد یافت.

• در حال توسعه بودن - نرم افزار بیت‌کوین هنوز نسخه بتاست (آزمایشی) و ویژگی‌های ناقص بسیاری دارد، که بطور پیوسته در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی‌ها و سرویس‌های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت‌کوین را امن‌تر و برای توده مردم دسترس پذیرتر سازند. بیشتر کسب و کارهای بیت‌کوینی نوپا بوده و هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. بطور کلی، فرایند بلوغ بیت‌کوین هنوز در جریان است.

این پول اینترنتی که این روزها بحث داغ محافل شده است از مزایا و معایب بیشتری نیز برخوردار است که در آینده شما را با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

پس به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب جامع و مرتبط را در خصوص این ارز الکترونیکی پر طرفدار با هشتگ #بیت‌کوین در پانوشت دنبال کنید.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط