معمای اعتماد به بیت‌کوین

میلاد احمدی

در روزها و هفته‌های گذشته حتما شما هم شاهد بالا رفتن روز به روز و لحظه‌ای ارزش بیت‌کوین بوده‌اید و به همین علت، یعنی رشد قابل توجه ارزش بیت‌کوین در کنار مزایای قابل‌توجهی که این ارز دیجیتالی برای دارندگان آن پدید آورده، این ارز دیجیتالی توجه بسیاری از مردم و حتی بانک‌های مرکزی اروپا را به خود جلب کرده است. تفاوت‌های بسیار زیاد و واضحی که میان بیت‌کوین و سایر پول‌هایی که به طور سنتی در معاملات مردم مورد استفاده قرار می‌گرفتند آنقدر زیاد هستند که جای هیچ توضیحی برای معرفی مجدد این ارز باقی نمی‌گذارد و این مقاله صرفا بیان تفاوت‌هایی است که ممکن است شما از آن‌ها به عنوان یک مشتاق بیت‌کوین بی‌اطلاع باشید. پس در ادامه با پانوشت همراه باشید.

در روزگار قدیم (که این رویه همچنان هم جاری است) پول‌ها به‌وسیله یک بانک که عموما دولت‌ها از آن تحت عنوان بانک مرکزی یاد می‌کنند ایجاد میشدند (و می‌شوند) و میزان عرضه آن را متناسب با سیاست‌های مد نظرخود تنظیم می‌کردند، امروزه اما حضور بیت‌کوین به‌عنوان ارز رمزگذاری شده (رمز پایه) این رویه را دستخوش تغییرات کرده و به همین جهت می‌توان از آن به‌عنوان انقلاب و دگردیسی در معاملات ارزی یاد کرد.

مطابق تحقیقات، بررسی‌ها و گزارشاتی که طی سالیان سال در خصوص ارزش گذاری پول‌ها در سطح بین‌امللی صورت گرفته، اعتمادسازی و پشتوانه‌سازی به عنوان دو عنصر موفق در یک سیستم پولی در نظر گرفته می‌شود؛ حال سهم بیت‌کوین از این اعتماد و پشتوانه تا به چه میزان است؟!

ارز دیجیتالی بیت‌کوین عنصر اعتماد خود را به‌واسطه امنیت، ناشناس بودن تراکنش‌ها، شفافیت و توانایی‌اش در برطرف کردن نیاز‌های جدید و معایب سیستم بانکداری سنتی و محدود بودن را به دست آورده است. همچنین پشتوانه‌سازی بیت‌کوین نیزا با ایجاد سقف عرضه و مکانیزم پیچیده استخراج به‌وجود آمده است.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط