نبرد باشکوه قسمت چهارم از فصل هفتم Game of Thrones چطور ساخته شد

بهرام یوسفی

* اگر قسمت چهارم از فصل هفتم سریال Game of Thrones را ندیده‌اید این مطلب می‌تواند حاوی مباحثی باشد که داستان این قسمت را برای شما لو دهد

در هر فصل سریال Game of Thrones حداقل یک قسمت مربوط به نبردی باشکوه می‌شود که شبکه HBO بیشترین هزینه را برای آن کرده است. نبرد بلک واتر، هاردهوم و نبرد حرام زاده ها از نمونه‌های فصول قبل هستند و حالا Spoils of War که شاید با شکوه‌ترین نبرد تا اینجای سریال باشد. جایی که سپاه دوتراکی‌ها به سمت لنیسترها حمله‌ور می‌شوند و اژدهایی با دَم آتشین از پشت سر آن‌ها را همراهی می‌کند. اما این قسمت که در حد فیلم‌های سینمایی ساخته شده بود را تهیه‌کنندگان با تجهیزات زیاد و جلوه‌های کامپیوتری و بصری پیچیده‌ای خلق کرده‌اند. 

در ویدیوی پایین پست شرح کاملی از جزییات این پروسه در ۱۳ دقیقه وجود خواهد داشت اما به صورت کلی به چند نمونه از آن‌ها اشاره کنیم.

امروزه که بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها برای کم کردن هزینه‌های ساخت به سمت جلوه‌های ویژه کامپیوتری می‌روند، در این قسمت ، بخش زیادی از کار  با استفاده از جلوه‌های میدانی ساخته شده. پس زمینه با جزییاتی از خون و خاکستر در دشتی بزرگ ساخته و فیلم‌برداری شد و شخصیت‌های مختلف چون جِیمی یا در میانه‌ی آن دود و سیاهی لشگر بودند یا اینکه چون تیریون از بالای تپه‌ای به کمک یک پرده سبز به کار اضافه می‌شدند.

یکی از سختی‌های این جلوه‌های میدانی آماده سازی چند مرحله‌ای آن بوده است. به این ترتیب که در بخش‌های مختلف داستان به مرور سپاه لنیسترها در هم کوبیده می‌شود و منطقه به صورت پلکانی باید از دشتی سرسبز با سربازانی فاتح به دشتی به خاک و خون کشیده شده با صف سربازان خاکستر شده تبدیل شود.

شاید یکی از جذابیت‌های فیلم‌برداری اثر، استفاده از چندین شکل وسیله نقلیه مختلف است. سه نوع ماشین مختلف برای این کار در نظر گرفته شده بود که یکی از آن‌ها برقی و دو تای دیگر دیزلی بودند و هر کدام ماهیت خود را داشتند. در هر صورت تکنولوژی پیشرفته استفاده شده در این تجهیزات به تیم سازنده کمک می‌کرد که در حین تاختن دوتراکی‌ها به سمت سپاه لنیسترها، با دوربینی ایستا و بدون لرزش فیلم‌برداری کنند.

اما هر چقدر هم که جلوه‌های ویژه کامپیوتری به شما کمک کنند، در نهایت به تصاویر هوایی احتیاج خواهید داشت. تنها دو دستگاه سرعت یک اژدها را به شما می‌دهند. یکی اسپایدر کمی که تنها در یک مسیر به سرعت حرکت می‌کند و دومی درون پیشرفته‌ای که HBO در اختیار سازندگان قرار داده.

اگر شما مادر اژدها را سوار بر پسر خود می‌بینید، او اما در واقع در استودیو مشغول سواری بر روی ماکتی بود که دقیقا به شکل اژدهایش حرکت می‌کرد. شاید سخت‌ترین بخش کار در این مورد بازی کردن بازیگر این نقش است که باید خود را در هوا و سوار بر هیولایی بزرگ ببیند.

برای نفس‌های آتشین اژدها هم از یک شعله افکن بر روی کابلی در استودیو استفاده شده است تا بتوان از زوایای مختلف آتش طبیعی را فیلم‌برداری و به کار اضافه کرد اما سخت‌ترین بخش منفجر کردن واگن‌ها بود. این انفجار‌ها در چند بخش و در خود صحنه فیلم‌برداری و همچنین در چند سکانس در استودیو فیلم‌برداری شده و با تلفیق این صحنه‌ها نهایتا آتش‌بازی Spoils of War شکل گرفته است.

در نهایت حتما پیشنهاد می‌کنیم با دیدن ویدیو زیر به جزییات صحنه‌های مختلف پی ببرید. هیچ چیز حتی صحنه تیر اندازی دوتراکی‌ها سوار بر اسب، بدون کلک‌های سینمایی فیلم‌برداری نشده است.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط