پیشرفتی دیگر در زمینه AI؛ سیستمی که با تماشای یک بازی، موتور بازی آن را می‌سازد!

معصومه طالبی

معمولا وقتی از کاربرد سیستم‌های هوش مصنوعی در زمینه بازی‌های ویدئویی سخن به میان می‌آید، تصور ما این است که این سیستم بتواند بازی را ادامه دهد. اما به تازگی محققان موسسه فناوری جورجیا به دنبال کاربرد متفاوتی در این سیستم‌ها هستند، آن‌ها در حال تلاشند تا سیستم‌های هوش مصنوعی بتوانند بیاموزند بازی‌های ویدئویی «چگونه» کار می‌کنند.

این تیم تحقیقاتی در مقاله‌ای که با عنوان «موتور بازی سازی با یادگیری از ویدئو» منتشر کرده، به تشریح یک سیستم هوش مصنوعی می‌پردازد که می‌توانند تنها با تماشای بازی‌هایی مانند برادران سوپرماریو، موتور بازی سازی آن‌ها را از نو بسازند. یعنی سیستم به کد این بازی‌ها دسترسی ندارد و تنها به پیکسل‌ها نگاه می‌کند و یاد می‌گیرد چگونه آن را بازسازی کند.

این اولین اقدام با چنین هدفی در دنیای هوش مصنوعی است. اما نکته‌ها و محدودیت‌های مهمی برای تحقیق در این زمینه وچود دارد. برای نمونه، سیستم هوش مصنوعی همه چیز را از همان ابتدا یاد نمی‌گیرد. این سیستم توسط دو دسته مهم از اطلاعات تغذیه می‌شود: اول، یک فرهنگ لغت بصری که شامل تمام جنبه‌های بازی می‌شود و دوم، مجموعه‌ای از مفاهیم اساسی مانند موقعیت اشیاء و سرعت آن، که آن را برای تجزیه و تحلیل آن چه که می‌بیند استفاده می‌کند. با وجود این اطلاعات، هوش مصنوعی، بازی را فریم به فریم بررسی کرده، مشاهدات خود را دسته‌بندی کرده و به دنبال قوانین می‌گردد و حرکت مورد نظر را توضیح می‌دهد.

Matthew Guzdial، نویسنده اصلی این مقاله در این باره می‌گوید: «ما یک تجزیه کننده داریم که هر فریم از ویدئو را بررسی و اطلاعات آن را جمع‌آوری می‌کند. برای مثال این که ماریو در کدام حالت انیمیشن است، یا اشیاء با چه سرعتی در حال حرکت هستند. بنابراین تصور کنید ماریو در یک فریم، بالای یک گومبا باشد و در فریم بعدی، گومبا نابود شده باشد. هوش مصنوعی با این مشاهده، می‌فهمد وقتی که ماریو بالای یک گومباست و با سرعت منفی در حال جرکت است، گومبا ناپدید می‌شود.»

با گذشت زمان، سیستم مورد نظر قوانین کوچکی می‌سازد، آن‌ها را به عنوان یک سری اظهارات منطقی ضبط می‌کند (برای مثال در قالب حرکاتی مانند اگر، آنگاه) و آن‌ها را به منظور تقریب زدن موتور بازی سازی با هم ترکیب می‌کند. این قوانین می‌توانند با یک سری زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته شده و برای ساخت موتوری بازی سازی مورد استفاده قرار بگیرند.

در حال حاضر این سیستم تنها محدود به پلتفرم‌های دو بعدی است. به این دلیل که انسان‌ها تعریف می‌کنند که در هر بخش از بازی ممکن است چه اتفاقاتی رخ دهد و تعریف این اطلاعات برای یک بازی سه بعدی بسیار وقت گیر و نیازمند ابزارهای دیداری پیشرفته است.

محققان امیدوارند بتوانند در آینده، از این تکنولوژی در زندگی واقعی نیز بهره ببرند. این اقدام می‌تواند ظرفیت هوش مصنوعی را تا جایی افزایش دهد که بتواند جهان را همان طور که انسا‌ن‌ها درک می‌کنند، درک کند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط