چالش بعدی تکنولوژی تشخیص صورت، تشخیص صورت‌های پوشیده‌ شده خواهد بود

بهرام یوسفی

تکنولوژی تشخیص صورت دیگر یک تکنولوژی خاص نیست که همه را به حیرت در آورد و در حال حاضر در بسیاری از دستگاه‌ها و گجت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از هر کس که می‌خواهد از دست این سیستم بگریزد سوال کنید، جواب ساده‌ای خواهید شنید:"کافی‌ست صورت خود را بپوشانید". اما در تحقیقاتی جدید، پیشروهای این رشته سعی دارند که این مشکل را مرتفع کنند و این یعنی در امان ماندن از این تکنولوژی سخت‌تر از چیزی خواهد شد که بود.

این موضوع در ادامه‌ی تحقیقاتی که در مجله معروف "هوش مصنوعی" منتشر شد، مورد توجه قرار گرفت. arXiv در مقاله خود عنوان کرده، با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری کامل مدل‌های مختلف صورت و مدل‌های مختلف پوشش و بالا بردن پتانسیل این سیستم در درک بهتر این موضوع می‌توان به این مهم دست پیدا کرد. 

در همین راستا اما جامعه شناس مطرح، Zeynep Tufekci سریعا توییتی منتشر کرد و در آن با اعتراض به همچین کاری، عنوان نمود که اگر اجازه‌ی استفاده از چنین سیستم‌هایی به دولت‌ها داده شود، دیگر حتی اعتراض‌کننده‌هایی که نمی‌خواهند شناخته شوند نیز در امان نخواهند بود.

البته مقاله منتشر شده تا رسیدن به یک محصول قابل ارائه در بازار فاصله زیادی دارد و در همین مراحل هم تنها ۵۵ درصد قدرت تشخیص خواهد داشت که این کار را هم در بازه‌ی کوچکی از نفرات می‌تواند انجام دهد. مضاف اینکه بسیاری از تکنیسین‌ها متدی که این افراد برای انجام کار در نظر گرفته‌اند را زیر سوال برده و آن را قابل انجام ندانسته‌اند.

با تمام مشکلات این مقاله، اما تیم‌های زیادی هستند که در خفا در حال کار بر روی همچین ساختاری هستند. مثل فیسبوک  که در حال کار بر روی هوش مصنوعی خود است تا بتواند چهره‌های افراد را بر اساس بخش‌های مختلفی همچون مو، شکل صورت و ... تشخیص دهد. البته باز هم تمام این سیستم‌های یاد شده تکمیل نیستند و هیچ کدام آمادگی حضور در بازار را ندارند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط