چرا سایت دیوار تهدید به فیلتر شدن شد؟

بهرام یوسفی

امروز خبری در شبکه‌های مجازی منتشر شد با این عنوان: "دیوار در آستانه فیلتر شدن". در واقع دادستانی خراسان رضوی در بیانیه‌ای اعلام کرده که اگر این سایت طی ۷۲ ساعت آینده آگهی‌هایی که به زعم این نهاد غیراخلاقی و هنجار شکن طلقی می‌شوند را پاک نکند، فیلتر خواهد شد. خارج از اینکه این رفتار درست یا غلط است، چرا باید شاهد آگهی‌هایی باشیم که عملا غیر منطقی و گاها ابلهانه به نظر می‌رسند؟

اول نگاهی به شکل ارائه آگهی در سایت دیوار کنیم:

دیوار سایتی است که کاربران آگهی فروش، خرید و یا ارائه خدمات ارائه می‌کنند و دیگر کاربران نیز بدون دخالت سایت، با آگهی دهنده تماس می‌گیرند. برای ثبت‌نام مشخصات معمولی همچون دیگر سایت‌ها را باید پر کنید و بعد از ورود به سایت گزینه‌ای در بالای صفحه با عنوان "ارسال رایگان آگهی" نمایان خواهد شد. با کلیک بر روی این گزینه موضوع تبلیغ خود را مشخص کرده و در فرمی جدا مشخصات محصول یا خدمت خود را همراه آدرس پر می‌کنید.

بعد از ثبت محصول، کدی به شماره شما ارسال می‌شود تا تلفن شما تایید شود و در نهایت کالای شما در صف بازبینی قرار می‌گیرد تا اگر مناسب پست شدن در سایت بود ناظران دیوار اجازه‌ی انتشار آن را بدهند.

به صورت تئوری روند ثبت آگهی در دیوار استاندارد مناسبی دارد. شماره تلفن شما چک می‌شود و آگهی شما نیز مورد بازبینی قرار می‌گیرد. اما چه اتفاقی در این روند بازبینی می‌افتد که آگهی‌هایی عجیب در این سایت منتشر می‌شوند. چند نمونه را با هم مرور کنیم:

این آگهی مسلما یک شوخی جالب با سایتی است که نظارت کافی بر روی آگهی‌های منتشر شده ندارد و خب مشکل حادی هم ایجاد نمی‌شود اما در مورد بعدی شاهد اهانت مستقیم در متن تبلیغ هستیم:

و کماکان حتی این امور هم نهایتا با اطلاع به کارشناسان دیوار قابل حل هستند اما مشکل از جایی شروع می‌شود که آگهی‌هایی نظیر مورد پایین هم در دیوار گزارش شده است. (این عکس بر روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و قابل تایید نیست) 

اگر بحث فیلترینگ سایتی مثل دیوار باشد، احتمالا همچین آگهی‌هایی بر روی این سایت مشاهده شده که کار به اینجا رسیده است. این مشکل به هیچ وجه مسئله حادی نیست و با اضافه شدن چند ناظر بیشتر برای بازبینی تبلیغ‌ها به راحتی قابل حل هست. باید دید در نهایت طی سه روز آینده چه خبرهایی در مورد آینده این سایت محبوب شنیده خواهد شد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط