۱۷ جولای: روز جهانی "ایموجی"

میلاد احمدی

امروز، چهارمین بار است که دنیا روز جهانی ایموجی را جشن می‌گیرد. شکلک‌هایی که خیلی از عمرشان نمی‌گذرد اما به کلی زبان گفتار دیجیتال مردم را تغییر داده‌اند. در واقع هیچ وقت شیگه‌تاکا کوریتا فکرش را نمی‌کرد که وقتی در سال ۱۹۹۸ برای پلت‌فرم i-mode چند شکلک عجیب می‌سازد، آن‌ها به این سرعت رشد و گسترش پیدا کنند. Vyv Evans نویسنده کتاب "کد ایموجی‌ها" در جایی گفته که صورت انسان به واسطه ۴۳ ماهیچه خود می‌تواند بیش از ۱۰ هزار حالت یکتا را نمایش دهد. پس در نوشتار بسیاری از حالت‌های ما که در توضیح حالت روحی ما موثر است، به کاربر منتقل نمی‌شود. ابتدا از این شکلک‌ها برای بیان این احساسات استفاده می‌شد اما امروزه آن‌ها جایگاهی حتی بالاتر نیز به دست آورده‌اند.

به مناسبت این روز فیسبوک آمار جالبی از میزان استفاده ایموجی‌ها در این شبکه اجتماعی داده. برای مثال خنده بیشترین استفاده را در بین کاربران داشته. البته این شکلک پارسال در لیست توییتر هم در بالاترین رتبه قرار داشت.

درست پشت سر این ایموجی شکلک عاشقانه و سپس بوسه قرار دارند. در آمریکا اوضاع کمی متفاوت است. کاربران آمریکایی البته امسال کمی اعصاب آرام‌تری داشتند. در سال ۲۰۱۶ شکلک عصبانی و یاس بیشترین کاربرد را در گفتار توییتری آمریکایی ایفا می‌کرد اما امثال کمی اوضاع بهتر شده و به شکلک چشم‌غره ارتقا پیدا کرده‌اند.

به نظر مردم انگلستان، تایلند، کانادا و برزیل امثال را به شدت عاشقانه گذرانده‌اند چون در برنامه پیام‌رسان فیسبوک بیشترین استفاده از انواع قلب‌ها را داشته‌اند. در نظر داشته باشید که در پیام‌رسان فیسبوک روزانه بیش از ۵ میلیارد شکلک ارسال می‌شود!

یکی از نکات بسیار جالب در مورد آمار ارائه شده از طرف فیسبوک این است که هیچ کدام از ده ایموجی بیشتر استفاده شده، ماهیت منفی ندارند به غیر از شماره نه یا همان گریه، که البته این شکلک هم در بسیاری مواقع از سر ناراحتی ارسال نمی‌شود.

در آخر بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که شاید در کشور ما این شکلک‌های بامزه خیلی جدی گرفته نشوند، اما باید در دیگر نقاط دنیا باید با احتیاط از آن‌ها  استفاده کرد. مفهومی که این ایموجی‌ها القا می‌کنند با توجه به ماهیت جملات رد و بدل شده در نظر گرفته می‌شود و در بعضی مواقع حتی بار حقوقی نیز پیدا می‌کنند.

روز جهانی "ایموجی" مبارک!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط