نقد و بررسی سامانه آموزشی اقرا

مهسا اباذری

با اپلیکیشن “اقرا” قرآن را در ذهن خود محفوظ دارید، نه بر روی طاقچه!

بر همه مبرهنه که «قرآن» کتاب مقدس ما مسلمان‌هاست؛ بسیاری از افراد علی رغم میل باطنیشان این کتاب را بر روی طاقچه منزل قرار داده و گهگداری به قرائت آن می‌پردازند. شاید علت آن را بتوان عدم دانستن روش‌های مفید یادگیری ذکر کرد. اگر تمایل دارید با حفظ آیات آسمانی و به کار بردن راهکارهای مفید، مسیر زندگی خود را در جهت موفقیت و شادابی تنظیم کنید، پیشنهاد می‌دهیم اپلیکیشن اقرا را از دست ندهید.

شرکت جوانه ذهن پویا که در حوزه توسعه نرم افزارهای آموزشی فعالیت می‌کند، جهت تسهیل در یادگیری قرآن برنامه اقرا را روانه بازار کرده است. کاربران با نصب این نرم افزار آموزشی می‌آموزند که چگونه از مغز خود جهت یادگیری بهتر بهره ببرند. این گروه همچنین سعی و تلاش خود را بر این قرار داده تا روش‌های کسب موفقیت، دستیابی به عادات مثبت روزانه و تکنولوژی‌های جدید را نیز به کاربران خود ارائه دهد. 

اقرا قابل نصب و راه اندازی بر روی پلتفرم‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید و ویندوز است. در ادامه قصد داریم به نقد و بررسی این اپلیکیشن آموزشی بپردازیم، با پانوشت همراه باشید.

 

نگاهی به برنامه

پس از نصب نرم افزار می‌بایست نسبت به ثبت حساب کاربری خود از طریق شماره تلفن همراه و به دنبال آن تایید کد احراز هویت اقدام کنید. سپس رابط کاربری با گرافیک ساده، جذاب و کاربرپسندی مقابل رویتان گشوده می‌شود.

اقرا به وسیله چهار مهارت «حفظ کردن، مرور کردن، خواندن و گوش دادن» شما را در یادگیری بهتر یاری می‌کند. در ادامه به بیان این مهارت‌ها خواهیم پرداخت.

حفظ کردن: اقرا جهت فراگیری هر چه بیشتر متون عربی، روزانه چند کلمه را به شما ارائه می‌دهد که حفظ کنید. جهت جلوگیری از خستگی کاربر، سهمیه روزانه قرار داده شده است. هنگامی که سهمیه به پایان رسید، لیست کلمات حفظ شده روز به نمایش درمی‌آید.

مرور کردن: از نظر اقرا، اگر حفظ کردن ۵ درصد مسیر یادگیری باشد، مرور کردن ۹۵ درصد باقی مسیر را تشکیل می‌دهد. کاربران جهت یادگیری بهتر می‌توانند لیست کلماتی را که برای همان روز در نظر گرفته شده را مورد مطالعه و مرور قرار دهند.

iqraa

خواندن: در این بخش آیه‌های قرآن از ساده به سخت مرتب شده‌اند. شما می‌توانید خواندن این آیه‌ها را تا جایی ادامه دهید که به سقف تمرین روزانه برسید.

گوش دادن: چنانچه به آیه‌ای گوش سپارید اما آن را مشاهده نکنید، در واقع به تقویت مهارت گوش دادن خود می‌پردازید. با گوش دادن به چند آیه در روز، هم ذهنتان را به درک کلمات قرآنی عادت می‌دهید و هم از صدای دلنشین قاری مورد علاقه خود لذت ببرید.

دسترسی به سرویس‌های مذکور از طریق منوی موجود در سمت راست نوار ابزار میسر می‌شود. همچنین قابل ذکر است که جهت ورود به هر یک از بخش‌ها می‌بایست نسبت به عضویت در آن‌ها اقدام کنید. جهت عضویت نیز کافیست دکمه «میخوام عضو سرویس بشم» را لمس کنید، پیامکی به تلفن همراهتان ارسال می‌شود که حاوی یک کد است. با وارد کردن کد، ورود امکان پذیر می‌شود. هزینه اشتراک روزانه ۳۰۰ تومان است.

از جمله دیگر امکانات کاربردی اقرا می‌توان به «ارائه گزارش یادگیری روز» اشاره کرد که دسترسی به این قابلیت از طریق آیکون «داشبورد» موجود در منو امکان پذیر می‌شود. قابلیت دیگری که در منو به چشم می‌خورد «مطالعه آزاد قرآن» است که کلیه جزءهای قرآن را در اختیارتان قرار داده و این امکان را به شما می‌دهد که در هر زمان و هر مکان به مطالعه بپردازید.

کار با نرم افزار آموزشی اقرا به همین سادگیست، در ادامه به بررسی نقاط قوت و ضعف آن خواهیم پرداخت.

 

نقاط قوت:

•رابط کاربری ساده، کم حجم و کاربرپسند

•ارائه مهارت‌های مفید یادگیری جهت حفظ بهتر آیات قرآنی

•دسته بندی امکانات جهت سهولت در دسترسی کاربران

•ارائه روزانه کلماتی جهت حفظ کردن

•امکان مرور روزانه کلمات

•امکان گوش سپردن به آیات جهت تقویت مهارت گوش دادن

•ارائه گزارش روزانه 

 

نقاط ضعف:

•در این برنامه نواقصی مشاهده نشد

CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎